Fotoğrafın Washington DC'deki Atatürk heykelini koruyan siyahları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Washington DC'deki Atatürk heykelini koruyan siyahları gösterdiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Fotoğraf, 2 Ekim 2020’de ABD’nin başkenti Washington’ın Sheridan Circle'da Ermeniler tarafından gerçekleştirilen protesto gösterisinde çekilmiş.

Atatürk büstü de Sheridan Circle’da bulunuyor.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin o günkü canlı yayınında da görülen kişilerin Atatürk büstünü koruduğu söylenmiş. İki saatlik canlı yayın boyunca heykele yönelik bir saldırı görülmüyor.

Teyit'e açıklama yapan Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, söz konusu kişilerin bir Türk vatandaşın özel güvenlik şirketinin mensupları olduğu bilgisini verdi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmanın, uluslararası yansımaları da var. Örneğin Ermeni asıllı ABD'liler son günlerde çeşitli protesto gösterileri yapıyor. Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta da, siyah vatandaşların bu protestolardan birinde Washington’da bulunan Atatürk heykelini saldırılardan koruduğu iddia edildi. 

ataturk vasington iddia fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

Fotoğraf Sheridan Circle’daki Atatürk büstünün önünde çekilmiş

İddiaya konu olan fotoğrafa tersine görsel arama yöntemiyle bakıldığında, eski tarihli olmadığı görülüyor. Sosyal medyada Atatürk büstünü çevreleyen kişilerin olduğu fotoğrafla birlikte kısa bir videoya da ulaşılıyor. Bu videoda da fotoğraftaki kişilerin büstün etrafında durdukları fark ediliyor. Paylaşımlarda olayın Washington’da yaşandığı da söylenmiş.

Fotoğraf, 2 Ekim 2020’de ABD’de yaşayan Ermenilerin, Azerbaycan ve Türkiye karşıtı protesto gösterilerinde çekilmiş. Rus haber ajansı Ruptly’nin sitesinden, o güne ait başka videolara da ulaşılabiliyor. Bu videoda da protesto gösterilerinin Washington Sheridan Circle’da yapıldığı bilgisi var. Diğer yandan ne görüntüler ne de haberler o gün Atatürk heykeline dönük bir saldırı olduğunu gösteriyor.

Atatürk’ün büstünün olduğu bu bölgede, pek çok ülkenin temsilciliği yer alıyor. Ruptly’e ait videoda Kore bayrağı da seçiliyor, bu bina Kore Elçiliği. Bu binayla Atatürk büstü de birbirine yakın mesafede. Washington’daki bölgeyi ve fotoğrafın çekildiği noktayı da bu ipuçlarını izleyerek Google Haritalar'da teyit edebiliyoruz

ataturk bustu sheridan circle fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

Fotoğraftaki kişiler koruma görevlisi olabilir

2 Ekim 2020’deki protesto gösterisi için Facebook’ta da bir etkinlik oluşturulmuş. Whopostedwhat kullanarak Facebook’ta Sheridan Circle’da yer bildirimi yapılarak çekilmiş videolara ulaşılabiliyor

whopostedwhat fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

Çıkan sonuçlarda Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) canlı yayın paylaşımı görülüyor. İki saat süren yayının başından sonuna kadar fotoğrafta görülen dört kişi de Atatürk büstünün önünde duruyor. İlk olarak yayının 12’nci dakika 30.saniyesinde görülüyorlar. 

ermeni protesto siyahiler fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

Devamında da benzer görüntüler var. Ancak daha da önemlisi ANCA canlı yayın paylaşımına bir yorumda bulunarak, Atatürk büstünü koruyan özel güvenlik görevlilerinin tutulduğunu söylemiş. Videonun 51. dakika 40. saniyesinde ise fotoğraftaki kişiler videoya alınıyor.

anca ataturk bustu facebook fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

Görüntülerde dikkat çeken bir ayrıntı daha var. Videodaki dört kişi dışında, başka siyah vatandaşların da protesto alanında olduğu görülüyor.

protesto guvenlik gorevlisi fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

Görüntüde 1.25.41'e gelindiğinde de, güvenlik görevlisi olduğu söylenebilecek başka biri daha seçiliyor. Hatta giysisinin resmi olduğu görünüyor. Kolunda da bir amblem bulunuyor.

protesto guvenlik gorevlisi 2 fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

1.28.36’da büstün önünde duranlardan birinin eliyle Atatürk büstünün resminin çekilmesini engellemeye çalıştığı görülüyor. 

protesto siyahi kisiler video fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

ANCA dışında protestoya katılan ve video çeken bireysel hesaplar da var. Hovhannes Arestakesyan isimli bir Facebook kullanıcısı, o gün canlı yayın yapmış. Bu görüntülerde de fotoğraftaki siyah kişilerin Atatürk büstünü çevreleyerek durdukları görülüyor.

Teyit konuyla ilgili Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğine de ulaştı. Gelen yanıtta, söz konusu kişilerin bir Türk vatandaşın özel güvenlik şirketinin mensupları olduğu bilgisi verildi. Teyit'in ulaşmaya çalıştığı Hovhannes Arestakesyan’dan ise henüz yanıt alınamadı. 

abd ermenistan protesto canli yayin fotografin washington dcdeki ataturk heykelini koruyan siyahlari gosterdigi iddiasi

Hovhannes Arestakesyan’ın çektiği görüntülerden bir kare.

Yani, fotoğraftaki kişiler Atatürk büstünü, bir güvenlik şirketinde görevli oldukları için korumuşlar. Atatürk heykeline dönük bir saldırı kayıtlara geçmemiş. 2 Ekim’deki protestonun gerçekleştiği noktada, güvenlik görevlisi olduğu belli olan başka siyahların da olduğu görülüyor.