Fotoğrafın Viyana’da hükümetin Covid-19 önlemlerini protesto edenlere ait olduğu iddiası

Fotoğrafın Viyana’da hükümetin Covid-19 önlemlerini protesto edenlere ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 1991 yılında dönemin Sovyetler Birliği lideri Gorbaçov’u protesto edenleri gösteriyor.

Fotoğrafın daha önce de başka protestoları gösterdiği iddia edildi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Birkaç gündür Avusturya’nın başkenti Viyana’da hükümetin aldığı salgın önlemlerine yönelik protestolar sürüyor. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın söz konusu protestoları gösterdiği iddia edildi.

viyana iddia gorseli

Fotoğraf 1991’de Moskova’da gerçekleşen protestodan

Sovyetler Birliği Aralık 1991’de dağıldı. Dağılma sürecinde ülkenin birçok yerinde protestolar düzenlendi. Bunlardan biri 1991’in başlarında Moskova’da idi. 

1990 yılında Sovyetler Birliği ordusu Litvanya karşısında başarısızlığa uğradı. Ardından durumu protesto etmek ve dönemin lideri Gorbaçov’u istifaya çağırmak için halk Moskova’da toplandı. İddia konusu fotoğraf 10 Mart 1991’de bu protestoda çekildi. Fotoğrafa Associated Press’in arşivinden ulaşılabiliyor.

ap moskova arsiv


Fotoğraf daha önce de başka protestolar için kullanıldı

Fotoğrafın daha önce başka yazılarda ve başka protestoların haberlerinde kullanıldığını tersine arama yöntemiyle görüyoruz. 

Örneğin 2021 ilk aylarında Rusya’da Putin’e karşı yürütülen protestoları haberleştiren Arapça yayın yapan bir medya organı iddia konusu fotoğrafı kullanmış. 2012’de yine Rusya’da gerçekleşen protestolarda aynı fotoğraf kullanılmış. 2014 yılında yayımlanan toplumsal hareketleri bilimsel bir dille inceleyen bir yazıda da aynı fotoğrafı görüyoruz.

The Atlantic, yaptığı araştırmada fotoğrafın birçok kez manipüle edildiğini ve başka protestolarda kullanıldığını dile getirmiş.