Fotoğrafın Vietnam'da yaşayan koyun tilkisini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Vietnam'da yaşayan koyun tilkisini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf ABD’li sanatçı Calyn McLeod’un bir eserini gösteriyor.

Eser 2014 yılında polimer kil ve akrilik boya kullanarak yapılmış, ismi ise Cloud Antelope.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Vietnam’da yaşayan koyun tilkisine ait olduğu iddia edildi. Facebook’ta Susesi isimli bir sayfa tarafından paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 400 beğeni ve bin paylaşım aldı.

facebook

Ancak fotoğrafın Vietnam’da yaşayan koyun tilkisini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf ABD’li sanatçı Calyn McLeod’un bir eserini gösteriyor.

Fotoğraf, Calyn McLeod’un eserlerinden birini gösteriyor

İddia konusu fotoğraf tersine görsel arama tekniği ile aratıldığında, karşımıza görselin gerçekte ABD’li bir sanatçı tarafından yapılan bir eser olduğu bilgisi çıkıyor. İddia konusu fotoğraf, Calyn McLeod’un 2014 yılında polimer kil ve akrilik boya kullanarak yaptığı Cloud Antelope isimli eseri gösteriyor.McLeod’un bu eseri, sanatçının kendi internet sitesi olan CMWyvern’de de görülebilir.

cloud_antelope_by_cmwyvern_d7wnhio fullview

Ayrıca sanatçı eserlerini Etsy üzerinden satışa sunuyor. 

Cloud Antelope ve benzer konseptte yapılmış diğer eserler, sanatçının Deviant Art’da oluşturmuş olduğu profilinde görülebilir.

Capture

both balanced etsy

dragonfly_dragon___for_sale_by_cmwyvern_dblz53p pre

Sonuç olarak fotoğrafın Vietnam’da yaşayan koyun tilkisini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, ABD’li sanatçı Calyn McLeod tarafından 2014 yılında yapılmış olan Cloud Antelope isimli eseri gösteriyor. Söz konusu iddia hatalı bilginin en yaygın türlerinden biri olan ‘‘hatalı ilişkilendirme’’ kategorisine örnek olarak gösterilebilir.