Fotoğrafın uyuşturucu tespit edilen karın tomografisini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın uyuşturucu tespit edilen karın tomografisini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Bilgisayarlı tomografi görüntüsünde kırmızıyla işaretli kısımlar uyuşturucu paketlerini göstermiyor.

Toraks bilgisayarlı tomografi örneği olan görselde kırmızıyla işaretli kısımlar kaburga kemiklerini gösteriyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Haber sitesi Sputnik’in “Yurtdışından Türkiye’ye uyuşturucu ticareti: İki kişinin mide ve bağırsaklarından 100 paket çıkarıldı” başlıklı haberinde kullanılan görsellerde yer alan mide tomografisinde, uyuşturucu paketleri görüldüğü iddia edildi. Görüntüde uyuşturucu paketi olduğu iddia edilen kısımlar kırmızıyla işaretlenmiş. Aynı görseli Aydınpost isimli bir haber sitesi ile Denizli Haber Ajansı’nda yer alan “Bağırsaklardan 19 paket uyuşturucu çıktı” başlıklı haberde de yer alıyor.

Sputnik mide bagırsak min

İşaretli kısımlar kaburga kemiği 

Haberde kullanılan görsel 'toraks bilgisayarlı tomografi' olarak bilinen göğüs kafesinin değerlendirmesini sağlayan bir bilgisayarlı görüntüleme tekniğine ait

Örneğin Toraks BT Kemik Yapının Değerlendirmesi isimli bir çalışmada, haberde kullanılanla birebir eşleşen örneklere rastlıyoruz. Çalışmada tıp dilinde kosta olarak bilinen kaburga kemiklerinin yer aldığı kısımlar da görülebiliyor.

kosta min

kosta 3 min

Rakamların yer aldığı kısımlar kostaları, yani kaburga kemiklerini gösteriyor. Kaburga kemikleri göğsü çevreleyen göğüs kafesinin sağında ve solunda yer alıyorlar ve toplamda 24 adetler.

ResearchGate’teki bir araştırmada da bu görüntüleme tekniği sonucu elde edilen kosta görüntüleri yer alıyor.

researchgate

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Işıl Başara, Ali Balcı ve Nevin Köremez’in imzasını taşıyan “Diyafram ve Göğüs Duvarı Patolojileri” başlıklı araştırmada da, iki farklı arka ve ön akciğer grafisi ile üst karın içi bilgisayarlı tomografisi görüntüleri yer alıyor ve bunlarda da kaburga kemikleri net olarak seçilebiliyor

ust karın bt taraması min

Bir hasta öyküsü üzerinden yazılmış bir başka çalışmada da, kaburga kemiklerinin görüntülerini görebiliyoruz.

hasta kosta

Vücudunca uyuşturucu kaçıran birinin karnı nasıl görünür?

Radyologlar vücutta taşınan uyuşturucu paketlerini görüntülemede ve tespit etmede büyük öneme sahip. Bu tespit için genelde karın röntgeni ve bilgisayarlı tomografi yöntemleri kullanıyor. Röntgenler genellikle organların dış hatlarını ortaya koyuyor. Bilgisayarlı tomografi ise vücut içi hatların ayrıntılı görüntüsünü sağlıyor. 

Bilgisayarlı tomografi yönteminde paketlerin varlığı, boyutu, yeri ve paketlerinin sayısı isabetli olarak belirlenebiliyor. Paketlerin nasıl göründüğü ise paketin içeriğine ve paketleme yöntemine göre değişiklik gösteriyor. Sağlık araştırmalarının da yer aldığı National Center for Biotechnology Information'da (NCBI) yer alan bir makalede, uyuşturucu paketi bulunan bir vücudun örneklerine ulaşabiliyoruz. Katı haldeki uyuşturucu madde içeren paketlerin tespitini aşağıda yer alan tomografi örneğinde görebiliriz. Dikkatle bakıldığında uyuşturucuyu saran paketin kaplamasına ait ışık halkası ve içeride hapsolmuş hava görülebilir. Diğer örnekte yıldızla işaretlenen yerlerde de paketlerin varlığı fark edilebilir.

bt taraması min

Aynı çalışmada yer alan bir diğer tomografi örneğine baktığımızda mide boşluğunda uyuşturucu paketleri görülebiliyor.

mide uyuşturucu min

ResearchGate’de bulunan araştırmada yer alan mide bilgisayarlı tomografi taramasına bakıldığında ise okla gösterilen kısımlarda iki küçük uyuşturucu paketi seçilebiliyor.

mide uyuşturucu paketi min

Öte yandan araştırmalarda daha hızlı sonuç vermesi açısından röntgen de tercih edilebiliyor. Narkotik içeren bir karın içi röntgeni örneğine bakıldığında, bağırsaklarda dağınık halde yer alan oval paketler seçilebiliyor.

nbci min

İddiaya konu olan ve Sputnik’de yer alan haberde, Denizli’de uyuşturucu paketlerini yutarak taşıyan iki kişinin otobüs terminalinde yakalandığı anlatılıyor. Zanlıların hastaneye götürüldüğü, mide ve bağırsaklarından 100 paket uyuşturucu çıkarıldığı aktarılıyor. İhlas Haber Ajansı kaynaklı habere, diğer haber sitelerinde de rastlamak mümkün. 

Sonuç olarak iddia gerçeği yansıtmıyor ve yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.