Fotoğrafın Ukrayna'daki bir 'Nazi' düğününü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ukrayna'daki bir 'Nazi' düğününü gösterdiği iddiası

Bulgular

Fotoğraf, Rusya-Ukrayna savaşından çok daha önce en erken 2016 yılından.

Fotoğraf Rusya’da çekilmiş.

Orijinal fotoğraftaki bayrak renkleri, Rus İmparatorluğu’nun 1858-1883 yılları arasında kullandığı bayrağı işaret ediyor.

Sosyal medyada paylaşılan ve Nazi selamı veren kişilerin olduğu fotoğrafın Ukrayna’daki bir düğünde çekildiği iddia edildi. Ukrayna  bayrağının olduğu görüntü birçok farklı dilde yayıldı. Görsel Türkiye’deki kullanıcılar arasında da ilgi gördü.

ukrayna 4

Görsel montajlanmış

Görüntüye ilişkin tersine görsel arama yapıldığında, 2016 yılından beri fotoğrafın çeşitli platformlarda kullanıldığı anlaşılıyor. Örneğin görsel, Reddit’te 2020 yılında da paylaşılmış.

Aramayı derinleştirdiğimizde, bu kez Yaplakal isimli bir internet sitesinde 17 Ekim 2017 tarihli paylaşımda aynı fotoğrafın başka versiyonuna denk gelmek mümkün. Burada fotoğraftaki tüm detaylar aynı fakat bayraktaki renkler farklı.

Ancak fotoğrafın daha eski tarihli paylaşımları da mevcut. Orijinali 2016 yılında bir sitede paylaşılmış.

ukrayna 5

Fotoğraf Rusya'dan

Ayrıca görüntüde yer alan mimari yapılar da fotoğrafın konumuna dair ipucu sağlayabilir. Open Fact-Check'ten David Puente fotoğrafın Rusya'da Kuznetsk Bölge İdare Binası yakınında bulunan Lenin heykelinin önünde çekildiğini yazdı. Hem Google hem de Yandex haritalar üzerinden bu bilgiyi doğrulamak mümkün. Yandex haritalar üzerinden yaptığımız aramada, fotoğrafın çekildiği yer ile haritada önümüze çıkan konuma ait ayrıntılar örtüşüyor. Yani fotoğraf, Rusya’nın Novokuznetsk kentinde çekilmiş.

ukrayna 2

ukrayna 3

Fotoğrafın orijinalinde yer alan siyah-sarı renklere sahip bayrağın tamamı görünmese de Rusya'da çekildiğini de göz önüne alarak 1858 ila 1883 yıllarında Rus İmparatorluğu tarafından kullanılan bayrağa benzediği söylenebilir.

İddiayı Maldita ve Newsweek de inceledi.