Fotoğrafın Ukrayna Rusya savaşında esir alınan ABD’li generali gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ukrayna Rusya savaşında esir alınan ABD’li generali gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Azovstal çelik fabrikasında esir alınan ABD'li amiral Eric Olson’u göstermiyor.

Fotoğraf 14 Nisan 2022'de Luhansk'da kaydedilmiş.

Fotoğrafın kaynağı Sputnik, görülenlerin 2014 yılında Luhansk Halk Cumhuriyeti’nde öldürülenlerin anısına düzenlenen etkinliğe katılan Ukrayna savaş esirleri olduğunu belirtmiş.

ABD'li Amiral Eric Olson'un 2011 yılında emekli olduğu biliniyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, paylaştığı bir görselle Amerika Birleşik Devletleri özel birlik eski komutanlarından Amiral Eric Olson’un Ukrayna’da Azovstal çelik fabrikasında Ruslar tarafından esir alındığını iddia etti. Ağar’ın “doğruysa büyük gürültü kopar” açıklamasıyla paylaştığı fotoğraf, haber sitelerinde de yer aldı. İddia yabancı kaynaklarda da yaygın.

abdli general esir rusya iddia

Fotoğraf ABD’li amirali göstermiyor

Fotoğraf birçok Rusça haber kaynağında yer almış. Ancak haberlerde fotoğrafla ilgili detaylı açıklama olmadığı görülüyor. 

Fotoğrafın asıl kaynağı ise Rus medya organı Sputnik. Sputnik’de fotoğraf hakkında verilen bilgilere baktığımızda ABD’li amiral ile ilgili hiçbir detay yer almadığı görülüyor. 

Fotoğrafın tarihi 14 Nisan 2022. Fotoğrafın açıklamasında, “Ukraynalı savaş esirlerinin 2014 yılında Ukrayna hava bombardımanında Luhansk Halk Cumhuriyeti’nde öldürülenlerin anısına düzenlenen etkinliğe katıldığı” belirtiliyor. Fotoğrafın konumunun Luhansk olduğu da görülüyor.

sputnik ukraynali esirler fotograf kaynak

Nisan ayında Luhansk’daki anma etkinliğinin haberleştirildiği diğer Rusça haber kaynaklarında da fotoğrafın “Ukraynalı mahkumlar da etkinliğe getirildi” açıklamasıyla verildiği görülüyor

Mariupol’deki Azovstal çelik fabrikasında uzun süre Rusya’ya karşı direnen Ukraynalı askerler 16 Mayıs’tan itibaren tahliye edilmeye başladı. Yani fotoğrafın çekildiği tarihten çok sonra. 

Teslim olan Ukraynalı askerler arasında ABD’li amiralin yakalandığına yönelik resmi bilgiye de rastlanmıyor. Rusça kaynaklarda böyle bir haber yer almıyor. 

Dahası Amiral Eric Olson 2011 yılında emekli olmuş