Fotoğrafın Ukrayna-Rusya çatışmalarında kullanılan dev robot askerleri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ukrayna-Rusya çatışmalarında kullanılan dev robot askerleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntülerde yer alanlar gerçek robot değil.

Kullanılmış araç parçaları ile yapılan robot heykeller Kasım ayından beri Donetsk’te yer alıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Çatışma ve kriz anları yanlış bilginin yayılmasını daha da hızlandırıyor. Haber sitelerinde yer alan bir görselin de Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmalar sırasında kullanılan dev robot askerleri gösterdiği iddia edildi. 

a haber robot iddia goruntu

Haberlerde Donetsk’te yer alan ve Rus yanlılarının kontrolündeki Donetsk’ten olduğu belirtilen dev robotlara vurgu yapılıyor. 

analiz fotografin ukrayna rusya catismalarinda kullanilan dev robot askerleri gosterdigi

Fotoğraf iddia haberlerde yer aldığı gibi AP tarafından 14 Nisan 2021 tarihinde Donetsk’ten olduğu belirtilerek servis edilmiş. Yani fotoğraf yeni ve Donetsk’ten. Buraya kadar her şey normal, ancak görseldekiler haberlerin başlığında servis edildiği gibi gerçekten dünyayı sarsacak “dev robot askerler” mi?

Anahtar kelimelerle arama motorlarında arama yapıldığında Reuters’ın 2020 Kasım ayından bir paylaşımına rastlıyoruz. Alexander Ermochenko imzalı fotoğraflarda “dev savaş robot”larının nasıl yapıldığı bilgisi de yer alıyor

analiz fotografin ukrayna rusya catismalarinda kullanilan dev robot askerleri gosterdigi

Fotoğrafların açıklamasında biri 13, biri altı metre olan iki robot maketinin eski otomobil parçalarıyla üretildiği belirtiliyor. Reuters’ın fotoğraflarında robotik mühendislik parkının bir parçası olarak planlanan biri dört biri iki ton olan heykellerin betona yerleştirilme anı da görüntülenmiş.

Robotların yerleştirilmesi başka haber sitelerinde de konu edilmiş. Hatta şehrin başka bölgelerinde de benzer robotlar olduğu belirtiliyor. Robot heykeller daha önce de Ankara’da gündeme gelmişti.

Robot tanklar Ukrayna Rusya geriliminde Rusya’dan gelen görüntülerle gündeme gelmişti ancak bahsi geçen araçlar da fotoğraftakilerle herhangi bir benzerlik göstermiyor. Bilimkurgu dünyasından tanıdığımız robotlar Transformers, Titans gibi yapımlarda karşımıza farklı şekillerde çıkmıştı. Ancak günümüzde benzer robotların kullanımda olmadığı biliniyor.

Ne olmuştu?

Robot heykellerinin de bulunduğu Donbas bölgesindeki çatışmalar 2014 yılından bu yana devam ediyor. 

Bölgede Rusya yanlısı ayrılıkçıların tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi sonrası başlayan gerilim yakın dönemde ise Ukrayna’dan gelen açıklamalarla yeniden arttı. Kiev, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığdığını iddia ederken, Rusya ise Ukrayna’yı provokasyonla suçladı. 

26 Mart’ta Donetsk’in Şumi kasabasında keskin nişancıların ateşi sonucu dört Ukrayna askeri hayatını kaybederken iki asker de yaralandı