Fotoğrafın Ukrayna başkan yardımcısının eşini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ukrayna başkan yardımcısının eşini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Stok görsel sitelerinde bulunan fotoğraf Ağustos 2021’de, Ukrayna'nın bağımsızlığının 30. yılı için düzenlenen askeri geçit töreni provasında çekilmiş.

Ukrayna’da “başkan yardımcısı” diye bir mevki bulunmuyor.

Ukrayna başbakanı Denis Şmihal’in eşi, görseldeki kişi değil.

Birinci Başbakan Yardımcısı Yulia Sviridenko ise Sergey Derlemenko isimli bir iş insanıyla evli.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla yayılan bazı yüksek etkileşimli paylaşımlardaki fotoğrafın, Ukrayna başkan yardımcısının eşinin çatışmalarda yer aldığını gösterdiği iddia edildi.

ukrayna baskan yardimcisi esi asker paylasim

Tersine görsel arama yöntemiyle görseli incelediğimizde Alamy ve Shutterstock gibi stok görsel siteleri karşımıza çıkıyor. Bu sitelerdeki “görsel detayları” kısmından görüntünün eski tarihli olduğunu görebiliyoruz; kişinin ismine dair bilgi ise bulunmuyor.

ukrayna baskan yardimcisi esi asker alamy

Fotoğrafın açıklaması şöyle: “Kiev, Ukrayna - 22 Ağustos 2021: Ukrayna'nın bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle düzenlenen askeri geçit töreninin provası. Khreshchatyk caddesinde askeri üniformalı Ukraynalı gülümseyen kadın asker.”

Yani görsel gerçek bir çatışmadan dahi değil, geçit töreninden. Bu törene ait görüntülere YouTube’dan erişmek mümkün.

Ukrayna’nın idari yapısında “başkan yardımcısı” diye bir makam da bulunmuyor. En yakın görevler, başkan yardımcısı makamıyla örtüşmese de, başbakanlık ve birinci başbakan yardımcılığı görevleri. 

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal’ın eşi Katerina Şmihal’in, görseldeki kişi olmadığını görebiliyoruz. Katerina Şmihal’in çatışmalara katıldığına dair bir bilgi de bulunmuyor.

ukrayna baskan yardimcisi esi asker iddia katerina smihal

Hem birinci başbakan yardımcısı hem de ekonomi bakanı olarak görev yapan Yulia Sviridenko ise Sergey Derlemenko isimli bir iş insanıyla evli.