Fotoğrafın Türkiye'ye gelen Afgan göçmenleri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türkiye'ye gelen Afgan göçmenleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Türkiye’ye gelen Afganistanlıları göstermiyor.

Kare 23 Ekim 2015 tarihinde Slovenya’da kaydedilmiş.

Jeff J. Mitchell tarafından çekilen fotoğraf The Atlantic tarafından 2015 yılının en önemli fotoğrafı olarak gösterilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Ağustos 2021’de Afganistan’dan Türkiye’ye göçün yükselmesi, sosyal medyada birçok fotoğraf ve videonun dolaşıma girmesine neden oldu. Türkiye’ye gelen Afganistanlı göçmenleri gösterdiği iddia edilen bir görsel, yaklaşık 6 bin 500 kez Facebook’ta paylaşıldı. 

afganistan sinir gecis iddia

Fotoğraf Türkiye’den değil 

Fotoğrafın orijinal haline stok görsel sitesi Getty Images üzerinden ulaşmak mümkün. Fotoğrafçı Jeff J. Mitchell tarafından 23 Ekim 2015’te Slovenya’da çekilen görsel o dönem Avrupa’da yaşanan göç dalgasını gözler önüne seriyor. 

afgan gocmen

Ses getiren kare 2015 yılında The Atlantic tarafından yılın en iyi 25 haber fotoğrafı arasında da gösterilmiş

The Guardian’da yer alan bir haberde de Rigonce'den Brezice'deki mülteci kamplarına hareket eden göçmenlere polislerin eşlik ettiği belirtiliyor. Fotoğrafa The Daily Mail'de yer alan aynı konudaki haberde de rastlamak mümkün. Haberlerde göçmenlerin Orta Doğu, Asya ve Afrika'daki savaş ve yoksulluktan kaçıp Avrupa'ya sığınmaya çalıştığı belirtiliyor.

Görsel daha önce de göçmenlerin Suriye'den Yeni Zelenda'ya hareketini gösterdiği iddiası ile yayılmış AFP Fact Check tarafından yanlışlanmıştı.