Fotoğrafın Türkiye'nin Suriye'de yaptırdığı toplu konutları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türkiye'nin Suriye'de yaptırdığı toplu konutları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Konutlar Konya’da, sular altında kalan Dedemli köyü sakinleri için inşa edilmiş.

Türkiye’de bazı sivil toplum kuruluşları Suriye’de sığınmacılar için ev inşa ettirdi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın Türkiye'nin Suriye'de yaptırdığı toplu konutları gösterdiği öne sürüldü. Paylaşımlarda, toplu konutun yurttaşların parasıyla yaptırıldığı vurgulandı.

turkiyenin suriyede yaptirdigi iddia edilen evler

Fotoğraftaki evler Konya’da

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, yapılan konutların Konya’dan olduğunu görülüyor. Konya’da Bozkır Barajı’nın açılması nedeniyle sular altında kalacak olan Dedemli köyü için TOKİ, Meram’a bağlı Çarıklar Mahallesi’nde yeni bir yerleşim projesi inşa etti. Yeni projenin fotoğraflarına, Meram Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden de ulaşılabiliyor.

dedemli koyu yeni yerlesim yeri

Köy için yapılan yeni yerleşim projesi, köyün yerel mimari dokusundan uzak olduğu için eleştirilmişti.

Türkiye’de sivil toplum kuruluşları daha önce Suriye’de sığınmacılar için ev inşa ettirdi. 2020’de iç savaştan etkilenen Suriyeli siviller için AFAD ve sivil toplum kuruluşlarınca başlatılan "Bir aradayız İdlib'in yanındayız" kampanyasıyla İdlib’de 50 bin briket ev inşa edilmesi hedefleniyor. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı,  2021’de 27 bin 665 briket evin tamamlandığını açıkladı.

idlib toplu konut

Dedemli köyü için inşa edilen toplu konutun fotoğrafları daha önce de Elazığ depreminde evini kaybeden Türkler için 70 bin lüks konutun inşaat projesini gösterdiği iddiasıyla da gündeme gelmiş, AFP bu iddianın doğru olmadığını ortaya koymuştu.