Fotoğrafın keşfedilen doğalgaz için döşenen boruları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın keşfedilen doğalgaz için döşenen boruları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf eski tarihli.

11 Mart 2019 tarihli fotoğraf Türkakım projesi kapsamında Allseas şirketine ait Lorelay gemisinde devam eden çalışmaları gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ağustos 2020'de Karadeniz’de çalışan Fatih sondaj gemisinin doğalgaz bulduğunu açıklamıştı. O tarihten bu yana zaman zaman diğer sondaj gemilerinin de çalışmaları duyurulmuştu. Son olarak 26 Aralık 2022’de Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih Sondaj gemisinin bu kez 58 milyar metreküplük bir rezerv bulduğunu açıkladı. 

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın da Türkiye’nin keşfettiği doğalgaz rezervi için döşenen boruları gösterdiği iddia edildi. 

dogalgaz boru iddiasi

Ancak görsel eski tarihli ve hatalı ilişkilendirilmiş.

Tersine görsel arama sonuçlarına göre 11 Mart 2019 tarihli fotoğraf, TürkAkım projesi kapsamında Kıyıköy Gaz Alım Terminali’nde çekilmiş. Fotoğraf Türkiye kıyılarında sığ sularda boru döşeyip boru çekme işlemini tamamlayan Allseas şirketine ait Lorelay gemisinde devam eden çalışmaları gösteriyor. 

boru hatti aa

Anadolu Ajansı’nda fotoğrafın orijinali yer alıyor. 

TürkAkım projesi nedir?

TürkAkım, Rusya’daki doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayarak Türkiye, güney ve güneydoğu Avrupa için güvenilir enerji kaynağı yaratmayı hedefleyen bir proje. 

Boru hattı sisteminin deniz kesimi, Karadeniz’den birbirine paralel ilerleyen iki hattan oluşuyor. Boru hatları, Rusya kıyısından başlayıp Trakya'da Türkiye kıyısına çıkıyor.

Ardından karadaki iki yer altı boru hattından biri Türkiye’nin mevcut doğalgaz şebekesine bağlanıyor. İkinci boru hattı ise güney ve güneydoğu Avrupa’ya gaz tedarik etmek için Türkiye-Bulgaristan sınırına uzanıyor.