Fotoğrafın Türkiye’deki güncel yangınlardan olduğu iddiası

Fotoğrafın Türkiye’deki güncel yangınlardan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 17 Mart 2021 tarihinde TikTok'a yüklenmiş.

Video Teksas'ta faaliyet gösteren bir şirketin çalışanları tarafından çekilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin gündemini 44 ilde çıkan orman yangınları belirlerken, sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan ve sincabın bir kişinin elindeki şişeden su içtiğini gösteren fotoğraf, ülkede devam eden orman yangınlarıyla ilişkilendirildi.

analiz fotografin turkiyedeki guncel yanginlardan oldugu iddiasi

Görüntü Mart 2021’den bu yana dolaşımda 

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, karşımıza bir video çıkıyor. Videonun Mart 2020’de gündeme geldiği, tartışıldığı ve viral olduğuna dair bir yazıya ulaşıyoruz. Yazıda hem sosyal medya kullanıcılarının yorumlarına, hem de videonun devamına yer verilmiş.

Yazıda yer alan bir TikTok linki, videonun birincil kaynağına ulaşmamızı sağlıyor. mozartjl ve jomarrobles7 isimli iki kullanıcı tarafından yayınlanan video, 17 Mart 2021 tarihinde yüklenmiş. Videonun nereden çekildiği belirtilmemiş, ancak kullanıcıların TikTok için birçok video çektiği ve neredeyse tüm videolarının aynı kıyafetlerle çekildiği görülüyor. Bir videoda görüntüye yansıyan bir logo videonun çekildiği yeri bulmamızı kolaylaştırıyor.

simplyhorticulture

Simply Horticulture, Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde faaliyet gösteren bir peyzaj şirketi. Yine bir videoda yer alan Teksas plakalı araç da bu bulguyu destekler nitelikte.

Sincapların insan elinden su içmesi için yangına ihtiyaç yok

İnternet dünyasında çok sayıda pet şişeden su içen sincap videosuna rastlamak mümkün, Bu da sincapların insan elinden su içmesi için yangın çıkmasına gerek olmadığına işaret. ABD’deki Büyük Kanyon’da çekilen ve bu temalı videolardan birinin yayılması sonucu, yetkililer insanları yaban hayat döngüsüne zarar vermemeleri için sincapların beslenmemesi konusunda uyarmış. 

Anadolu yer sincabı da iklim değişikliğinden etkilenen türler arasında yer alıyor. 

10 gün içinde sayısı 200’ü geçen yangınlar, bilgi ekosistemini yanlış bilgiye çok daha açık hale getirdi. Teyit, orman yangınlarıyla ilgili 30’dan fazla analiz ve derinlemesine inceleme yazısı yayınladı, içlerinde bu örneğe benzer bazı hatalı ilişkilendirmeler de bulunuyor.