Fotoğrafın Türkiye’deki bir alışveriş merkezinde oluşan kuyruğu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türkiye’deki bir alışveriş merkezinde oluşan kuyruğu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 7 Mayıs 2020 tarihli ve İsrail’deki bir alışveriş merkezindeki mağazanın önündeki kuyruğu gösteriyor.

Fotoğraftaki kişilerin Tel Aviv’deki Ramat Aviv alışveriş merkezinde Zara mağazası önünde bu sırayı oluşturdukları da söylenmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 11 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye’de alışveriş merkezlerinin açılmasıyla AVM kuyruklarını gösteren fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğraflardan birinin İstanbul Marmara Park AVM’den olduğu da iddia edildi. 

iddia avm sirasi

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 7 Mayıs 2020 tarihli ve İsrail’deki bir alışveriş merkezindeki mağazanın önündeki kuyruğu gösteriyor. 

Fotoğraf İsrail’deki bir alışveriş merkezinden

Covid-19 salgını nedeniyle pek çok ülkede alışveriş merkezleri kapatılmıştı. Mayıs ayı itibariyle ise normalleşme adımları atılarak insanların sosyal alanlara girmesi yasakları esnetildi. Türkiye de bu normalleşme sürecinde alışveriş merkezlerini açan ülkelerden biri. 11 Mayıs 2020 itibariyle AVM’ler açıldı. 

İddiada yer alan fotoğraf da İstanbul’daki bir alışveriş merkezinden olduğu söylenerek paylaşılmış. Tersine görsel arama yöntemiyle bir arama yaptığımızda fotoğrafa ilk olarak 7 Mayıs 2020 tarihinde rastlanıyor. O tarihte İsrail’de normalleşme adımlarından biri olarak alışveriş merkezleri açılmıştı. Fotoğraftaki kişilerin Tel Aviv’deki Ramat Aviv alışveriş merkezinde Zara mağazası önünde bu sırayı oluşturdukları da söylenmiş.

Fotoğraftaki bazı ipuçları sayesinde fotoğrafın Ramat Aviv’den olduğu sonucuna da varabiliyoruz. Ramat Aviv’de bir Zara mağazası bulunuyor. Bu mağazanın birinci katta olduğu bilgisine ulaşabiliyoruz. Fotoğrafta görülen bir başka ayrıntı yalnız “Phar” olarak gördüğümüz mavi yazı. Bu yazının “Pharma” olma ihtimalini düşünerek Ramat Aviv’de bir eczane, ilaç, bakım gibi hizmetler içeren bir mağaza olup olmadığına bakabiliriz. Bu mağazanın Zara mağazasıyla da aynı katta bulunması gerekiyor. Israel Malls adlı sitede Super Pharma adlı bir mağazanın tıpkı Zara gibi birinci katta olduğu anlaşılıyor. Benzer başka bir mağaza da yok. “Pharma” yazısındaki mavi renkle de Super Pharm mağazasının yazımları da aynı. 

iddia karsilastirma pharma

İddiada yer alan fotoğrafta görülen “phar” ve İbrani alfabesinde “o” ya benzer “ם” harfi görülüyor. (Solda)

Super-Pharm adlı mağazanın bir başka açıdan görüntüsü ve tabelada bulunan yazılar. (Sağda)

Türkiye’de benzer görüntüler oluştu

Fotoğraf Türkiye’den olmasa da 11 Mayıs’ta alışveriş merkezlerinin açılmasıyla benzer görüntüler ortaya çıktı. Havadan da görüntülenen kuyrukların metrelerce olduğu görülüyor. Sosyal mesafe kurallarına da uyulmadığı için oluşan kuyruklara Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bir tepki göstermişti. 

esenyurt avm sira

İstanbul Esenyurt’ta bir alışveriş merkezinin önünde oluşan sıra

Sonuç olarak fotoğraf Türkiye'de bir mağazada oluşan kuyruğu göstermiyor. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.