Fotoğrafın Türkiye'de yetişen 205 kiloluk rekor kıran karpuzu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türkiye'de yetişen 205 kiloluk rekor kıran karpuzu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki karpuz Türkiye'de yetiştirilmemiş. Karpuz, Todd Dawson isimli bir kişi tarafından ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde yetiştirilmiş.

Karpuz, Todd Dawson isimli bir kişi tarafından ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde yetiştirilmiş.

Todd Dawson ve karpuzları hakkında yapılan haberlerde, Dawson'un karpuzlarıyla dünya rekoru değil, eyalet rekoru kırdığı belirtiliyor.

Dawson'un yetiştirdiği en ağır karpuz 143 kilogram.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşımda olan bir fotoğrafta Türkiye’de yetişen 205 kiloluk karpuz ile dünya rekoru kırıldığı iddia edildi. Osmaniye Şehri isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan gönderi yaklaşık 10 bin kişi tarafından beğeni alırken 45 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşıldı.

karpuz rekor turkiye iddia

Ancak fotoğraftaki karpuzun Türkiye’de yetiştiği iddiası doğru değil. Karpuz, Todd Dawson isimli bir kişi tarafından ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde yetiştirilmiş. Görseldeki karpuzun ağırlığını net olarak tespit etmek mümkün olmasa da Dawson’ın yetiştirdiği en ağır karpuzun 143 kilo ağırlığında olduğu biliniyor.

Görseldeki karpuz ABD’den

Our State isimli Kuzey Karolina’daki gelişmeler üzerine içerik üreten bir internet sitesi 30 Mayıs 2012 tarihinde Todd Dawson ile dev karpuzları hakkında “Karpuz Adam” başlıklı bir içerik yayımlamış. İçerikte bu karpuzları nasıl yetiştirdiğinden bahseden Dawson’ın dev karpuzları yetiştirdiği bahçesinin Kuzey Karolina’da bulunan Wake ilçesinin güneyinde yer aldığı bilgisine erişilebiliyor. 

todd dawson karpuz ek gorsel

7 Eylül 2018 tarihinde Super-Sod isimli bir Youtube kanalında paylaşılan bir videoda ise Todd Dawson’ın dev karpuzlarının dünya rekoru değil eyalet rekoru kırmış olduğu bilgisi mevcut. Bu videoda Dawson, yetiştirdiği en büyük karpuzun 316 pound ağırlığında (143 kilogram) olduğunu da belirtiyor. 

Günlük hayatında buzdan heykeller yapan Todd Dawson kendi Youtube kanalında dev karpuzlar ve buz heykelleri ile ilgili videolar paylaşıyor.

Dünyanın en ağır karpuzu rekoru 159 kilogram

Guinness rekorlar kitabında yer alan Dünya’nın en ağır karpuzu rekoru 159 kilogram ile 2013’te ABD’nin Tennessee eyaletinde kaydedilmiş

Konu ile ilgili erişilebilen en güncel bilgi Yeni Şafak’ta yer alan 8 Eylül 2017 tarihli bir haberden. İlgili haberde Türkiye’de yetişen en ağır karpuzun Diyarbakır’da yetişen ve 2014 yılı itibari ile tescillenen 62 kilo 700 gramlık karpuz olduğu bilgisi yer alıyor. 

Sonuç olarak görselde gözüken dev karpuzun Türkiye’de yetiştiği iddiası doğru değil. Karpuz, Kuzey Karolina’da buz heykeltıraşı Todd Dawson tarafından yetiştirilmiş. Bu iddia yanlış bilgi türleri arasından bağlamdan koparma olarak sınıflandırılabilir.