Fotoğrafın Türkiye'de makam araçlarının konvoyunu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türkiye'de makam araçlarının konvoyunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, 2014’te düşen Malaysia Airlines uçağında hayatını kaybedenlerin cenaze konvoyunu gösteriyor.

Fotoğrafın farklı bir açıdan çekilen halinde, araçların içindeki tabutlar görülüyor. Ayrıca plakalar Türkiye’ye ait değil, fotoğrafta Hollanda’ya ait NL plaka kodunu görmek mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ilk olarak 2016’da yayılan bir fotoğraf son günlerde yeniden dolaşıma girdi.Bisiklete binen Hollanda başbakanıyla bir konvoy fotoğrafının karşılaştırıldığı paylaşımda, konvoy fotoğrafının Türkiye’de Cuma namazına giden makamaraçlarınaait olduğu iddia edildi.

makam araclari cuma konvoy iddia

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2014’te düşen Malaysia Airlines uçağında hayatını kaybedenlerin cenaze konvoyunu gösteriyor.

Fotoğraf 2014’teki cenaze konvoyundan

Paylaşımlardaki konvoy fotoğrafını tersten görsel aramayla arattığımızda aslında 2014’teki bir cenazeye ait olduğunu öğreniyoruz. Fotoğraf, 17 Temmuz 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur uçuşu sırasında düşen Malaysia Airlines’a ait uçakta hayatını kaybeden yolcuların cenazesini taşıyan konvoyu gösteriyor. 290’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği uçak Ukrayna’ya düşmüş, cenazeler ülkelerine gönderilmişti. Hayatını kaybeden Hollanda vatandaşları için ülkelerinde bir anma töreni düzenlenmişti.

Fotoğrafın farklı bir açıdan çekilmiş hâline ulaşmak da mümkün. Bu fotoğrafta araçların içindeki tabutlar açıkça görülüyor. Ayrıca plakalar Türkiye’ye ait değil, fotoğrafta Hollanda'ya ait NL plaka kodunu görmek mümkün.

hollanda konvoy plaka

Soldaki fotoğrafın 2010’dan beri Hollanda’nın başbakanı olan Mark Rutte’ye ait olduğu doğru. Sağ alttaki fotoğraf da 2016’ya kadar Almanya Maliye Bakanı olarak görev yapan Peer Steinbrück’e ait. 

Avrupa’da siyasi liderlerin bisiklet kullanmaları alışıldık bir durum. Ancak bu makam aracı kullanmadıkları anlamına gelmiyor. Bu iddiada bisiklete bindiğini gördüğümüz Mark Rutte ve Peer Steinbrück de makam aracına biniyor. Diğer yandan Türkiye’de hükümet temsilcilerinin gündelik hayatta bisiklet kullanmaları o kadar olağan değil.  

Sonuç olarak konvoy fotoğrafının Türkiye’deki makam araçlarına ait olduğu iddiası doğru değil. İddia bu hâliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.