Fotoğrafın Türkiye'de bir okul gezisinde kullanılan otobüsün içini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türkiye'de bir okul gezisinde kullanılan otobüsün içini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Romanya'da bir öğrenci otobüsünü gösteriyor.

Görsel Facebook’ta Marmara Premium Bus Romania isimli bir otobüs firmasının yöneticisi olan Cosmin Nicolae tarafından paylaşılmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde yer alan fotoğrafın Türkiye’de bir okul gezisinde kullanılan otobüsün içini gösterdiği iddia edildi. Görsel bir Facebook sayfası üzerinden 2 binin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşıldı.

okul gezisi otobus

Ancak fotoğraf Romanya’nın Focsani kentinden.

Görsel bir otobüs firması yöneticisi tarafından paylaşılmış

Görsel Facebook’ta geçtiğimiz Mart ayında Marmara Premium Bus Romania isimli bir otobüs firmasının yöneticisi olan Cosmin Nicolae tarafından paylaşılmış. Fotoğrafın Romanya’nın Focsani kentinden olduğunu belirten Nicolae, gönderide yaşadıkları böylesi bir durumdan yakınıyor ve görüntünün “Romanya’daki eğitim sistemini yansıttığını” iddia ediyor.

Görüntü, Focsani’deki bir okulun öğrencilerinin otobüsü kullanmasının hemen ardından çekilmiş.

okul gezisi otobus2

Görselin Nicolae’nin hesabı üzerinden 50 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşıldığı görülüyor. Yaygın bir biçimde paylaşılan gönderi Romanya’dan yayın yapan bazıinternet sitelerinde de gündeme getirildi.

Nicolae, görüntüdeki kişinin çalışma arkadaşı Ionut Braescu olduğunu belirtiyor. Braescu’nun Facebook hesabı incelendiğinde kendisinin iddiada yer verilen görüntüdeki kişiye benzediğini söylemek mümkün.

Aynı fotoğraf Ağustos 2019'da Çanakkale'nin Kirazlı Balaban Tepesi'nde Alamos Gold isimli Kanadalı şirketin altın madeni çıkarma çalışmaları sırasında bölgeye giden protestocuların bulunduğu otobüsten olduğu iddia edildi. Ama söz konusu iddia da doğru değil.

otobusten protestocu foto

Güncelleme: 18/08/2019

Ağustos 2019'dan paylaşımlar analize eklendi.