Fotoğrafın Türk gemisinin çarptığı Yunan gemisi Limnos’u gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türk gemisinin çarptığı Yunan gemisi Limnos’u gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Limnos’un burnu montajlanmış.

Gemiler arasında yakın temas yaşansa da büyük bir kaza meydana gelmedi.

Limnos isimli gemi daha sonra tatbikata katılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Star, Memurlar.net, Güneş ve Yeni Akit’te yer alan bir fotoğrafın TCG Kemal Reis tarafından yapılan önlemeden sonra hasar alan Yunan gemisi Limnos’u gösterdiği iddia edildi. Haberlerde hasar alan Limnos’un ilk defa görüntülendiği bilgisi de yer aldı.

limnos gemi

Fotoğraf montajlanmış

Görselin Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin internet sitesinden ulaşılabilen orijinalinde, geminin ön kısmında hasar olmadığı ve çapanın da yerinde olduğu anlaşılıyor. Sitenin 14 Ekim 2018’de kaydı alınmış bir arşiv görüntüsünden de birebir aynı fotoğrafa ulaşmak mümkün. Daha dikkatli bakıldığında montajlanan Limnos’un ağzının köpek balığına benzediği görülüyor.  

limnos gemi kriz

Reuters’a konuşan Yunan bir yetkili, iki gemi arasında yaşanan yaklaşmayı, kaza olarak nitelemiş. Buna göre Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyeti yürüten Oruç Reis’e eskortluk eden TCG Kemal Reis ile Yunan gemisi Limnos bir yakınlaşma yaşamış. Habere göre Limnos’un burnu Kemal Reis’e dokunmuş, ancak bir hasar meydana gelmemiş. Yetkili, geminin Fransa ile gerçekleştirilen tatbikata da katıldığını sözlerine eklemiş.

Olay Yunan basınında da yer bulmuş. Armyvoice isimli internet sitesinde yer alan ve Yunan diplomatik kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, TCG Kemal Reis, Limnos’un önünden geçmek isterken geminin burun kısmına dokunmuş.

limnos kaza

Olay sonrasında Fransa ile ortak tatbikata katılan F-451 numaralı Limnos’un fotoğrafı, 13 Ağustos 2020’de Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde paylaşılmış.

limnos

Paylaşılan bu fotoğraf da bazı haber sitelerinde geminin burun kısmındaki hasarı gösterdiği iddiasıyla yer almış.

Ancak geminin farklı açıdan çekilmiş diğer eski tarihli fotoğrafları incelendiğinde burun kısmının çok da farklı olmadığı görülebiliyor.  

yunan kaza ege turkiye

Kortenaer sınıfı fırkateyn olarak geçen bu gemilerin burun yapıları diğer örnekleri incelendiğinde de görülebiliyor. Aşağıdaki görselde yer alan aynı sınıftan farklı bir geminin de burun kısmındaki detay dikkati çekiyor.

yunan kaza ege