Fotoğrafın Türk bayrağı yakan Suriyelileri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Türk bayrağı yakan Suriyelileri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Türk bayrağı yakan Suriyelileri gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta "Atatürk Sevenler Sayfası" isimli sayfa tarafından paylaşılan fotoğraf 20 bin kez paylaşıldı ve bin 500 kullanıcı tarafından beğenildi. Söz konusu fotoğraf Facebook’ta diğer kullanıcılar tarafından da paylaşıldı. "Farkında Mısınız" isimli başka bir sayfa da aynı eylemde başka açıdan çekilmiş fotoğraftaki kişilerin Türk bayrağı yakan Suriyeliler olduğunu iddia etti

suriyelilerin türkiye bayrağını yaktığı iddiası fb

Fakat Türk bayrağını yakan fotoğraftaki grubun Suriyeli olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf 2015 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığına karşı düzenlenen protestolar sırasında çekildi.

Fotoğraf 2015 yılında Irak’ta çekildi

Suriyelilerin Türk bayrağı yaktığı iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 2015 yılında Irak’ta bulunan Başika Üssü’ne Türkiye’den askeri güçlerin takviye edilmesi üzerine başlayan protestolarda 12 Aralık 2015 tarihinde çekildi.

ırakta türk bayrağı yakıldı reuters

Kaynak: Reuters.

Şii milis güçleri tarafından 2015 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ın merkezinde bulunan Tahrir Meydanı’nda düzenlenen protestolara birçok kişi Irak ve Haşdi Şabi bayraklarıyla katılmıştı. İddia fotoğrafta görülen bayraklar aşağıdaki gibi Irak ve Haşdi Şabi’ye ait.

ırak bayrağı

Kaynak: Flagpedia.

Thousands of Iraqis in Baghdad Basra protest Turkish deployment in north Reuters

Kaynak: Reuters.

Irak’ta gerçekleşen protestolara katılan milislerin Haşdi Şabi bayrağı taşıdığı görüntü.

haşdi şabi ırak

Kaynak: Getty Images.

Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri), IŞİD'in 2014'te Musul'u ele geçirmesinin ardından, Iraklı farklı milis güçlerinin bir araya gelmesiyle kurulan devlet destekli bir örgüt.

Protestolarda Türkiyeli şirketlere ait reklam panolarına da zarar verildi.

Thousands of Iraqis in Baghdad Basra protest Turkish deployment in north Reuters 1

Kaynak: Reuters.

Türkiye’den ve yurtdışından birçok kaynak protestoları haber yaptı

Söz konusu protestolar 2015 yılının Aralık ayında birçok haber sitesi tarafından haber yapıldı.

Irak’ta Türk askerlerinin bulunmasına karşı yapılan protestolar “Irak’ta Türk bayrağı yakıldı” başlığıyla Al Jazeera Türk, Habertürk, Sözcü, Kazete, Milliyet, Mynet ve Hürriyet gibi sitelerin haberlerinde yer aldı. Protestolarla ilgili Reuters, Al Arabiya, Youm7 ve RT gibi haber sitelerinin de haberlerini görmek mümkün.

Söz konusu protestolar TV kanallarının ana haber bültenlerine de konu olmuştu.

Irak’ta Türk bayrağı yakılan protestolar neden gerçekleşti?

Türkiye’nin Irak’ta bulunan Başika Üssü'ne asker takviyesi yapmasına karşı doğan tepkilerin sokağa yansımasıyla gerçekleşen eylemlerde, protestocular Türkiye bayrağı yakarak tepkilerini göstermişti. Eylemler Türkiye’nin Musul yakınlarındaki Başika Üssü’ne gönderdiği asker takviyesini geri çekmesi amacıyla yapılmıştı. Söz konusu takviye Başika üssü’ne karşı IŞİD militanları tarafından yapılan tehditler sonucu gerçekleşmişti.


Protestoların başlamasının ardından Irak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) mektupla başvuruda bulunarak Türkiye’nin askeri varlığının Irak’tan bir an önce ve koşulsuz geri çekilmesi talebinde bulunmuştu. Yaşanan protestolar ve BMGK başvurusundan sonra Irak'ın Musul şehri yakınlarındaki Başika Üssü’nde bulunan Türk askerlerinin bir kısmının çekilip ülkenin kuzeyine doğru ilerlediği bildirildi.

ırakta türk bayrağı yakıldı reuters 3

Kaynak: Reuters.

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler 2014 yılında Musul'un kuzeydoğusundaki kampa IŞİD'le savaşacak ekiplere eğitim vermek amacıyla asker yollanmasından bu yana gerginliğini sürdürüyordu.

Sonuç olarak söz konusu fotoğrafın Türk bayrağını yakan Suriyelileri gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf 2015 yılında Irak’ta bulunan Türkiye’nin askeri varlığına karşı Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda yapılan protestolar sırasında çekildi.