Fotoğrafın Togg’un yeni renklerini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Togg’un yeni renklerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

31 Ekim 2022’de Togg’un resmi hesabında otomobilin gri, bej, beyaz, kırmızı, siyah ve mavi renklerinde üretileceği duyuruldu.

Webtekno, Togg otomobillerini farklı renklerle uyarlamış.

İçerik eğlence amacıyla oluşturulmuş ve gerçeği yansıtmıyor.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın yerli otomobil markası Togg’un yeni renklerde piyasaya sürülecek olan otomobillerini gösterdiği öne sürüldü.

togg yeni renkler iddiasi

Togg’un altı renkte üretileceği açıklandı

29 Ekim 2022'de otomobilin üretileceği Bursa Gemlik’teki tesis Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, Togg'un 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollarda olacağını söyledi.

Tesis açıldıktan iki gün sonra, Togg resmi Twitter sayfasında otomobilin Türkiye’nin renklerinden ilhamla üretilecek olan altı rengini paylaştı. Bu renkler arasında Kula’yı temsilen gri, Kapadokya’yı temsilen bej, Pamukkale’yı temsilen beyaz, anadoluyu temsilen kırmızı, Oltu’yu temsilen siyah ve Gemlik’i temsilen mavi bulunuyor. 

İddia edildiği gibi üretilecek renkler içinde Trakya, İstanbul, İzmir, Ankara, Isparta, Gaziantep, Malatya, Karadeniz, Kütahya ve Van’ı temsil eden renkler bulunmuyor.

İddia paylaşımlarına eşlik eden görseli tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda, görselin Webtekno adlı internet sitesinde eğlence amacıyla oluşturulduğunu görüyoruz. 

Webtekno içerikte, görseldeki otomobillerin bir uyarlama olduğu notunu eklemiş. Uyarlamada İzmir’e çiğdem, Trakya’ya meze, Van’a van kedisi, Malatya’ya kayısı ve Kütahya’ya çini motifleri eşlik ediyor. Yani görsel, şehirleri temsil eden popüler simgeler kullanılarak oluşturulmuş.

Zaten içeriğin başlığında da bu renkleri Web Tekno’nun yorumladığı anlaşılıyor: “Togg'un Türkiye'den Esinlenilen Renklerine Yenilerini Ekledik: İşte Karadeniz, Trakya ve Dahası…”

webtekno