Fotoğrafın Teksas’taki 40 şeritli otoyolu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Teksas’taki 40 şeritli otoyolu gösterdiği iddiası

Bulgular

Otoyolun şerit yapısı ve etraftaki bitki örtüsü incelendiğinde fotoğrafın Moskova’da bulunan bir otoyolu gösterdiği anlaşılıyor.

Moskova’daki otoyol gerçekte 10 şeritli, iddialardaki görsel manipüle edilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, fotoğrafın Teksas’ta bulunan 40 şeritli bir otoyolu gösterdiği iddia edildi.

otoyolun teksasta oldugu iddiasi

Otoyol Moskova’da bulunuyor

İddialarda yer alan otoyolun nerede olduğunu tespit edebilmek için detayları göz ardı etmemek ve Google Earth üzerinde uzun bir yolculuk yapmak gerektiğini belirterek başlamakta fayda var.

Otoyolun karakteristik yapısındaki detayları incelediğimizde, fotoğrafın Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan MKAD E115 otoyolunu gösterdiğini anlıyoruz. İlk olarak otoyolda bulunan her bir şeritin mesafesi birbirine eşit hizada bulunuyor ve her bir şerit birbirine paralel. Bu şerit yapısı, Moskova MKAD E115 otoyolu ile örtüşüyor.

Bununla beraber yol kenarında bulunan ormanlık alanın bitki örtüsü de Moskova MKAD E115 otoyolu ile aynı. Son olarak yolun sol tarafında bulunan arazi boşluğu da Moskova’daki yolla uyuşuyor. Tüm bu ipuçları, fotoğrafın Moskova’da bulunan otoyoldan olduğunu düşündürüyor.

moskova otoyol google earth

moskova otoyol detay

Fotoğraf manipüle edilmiş

Moskova’daki yol gerçekte 40 şeritli değil, 10 şeritten oluşuyor. İddialarda bulunan görseli detaylı incelediğimizde, otoyolun gökyüzüne yaklaştığı yerde bir müdahale olduğu anlaşılıyor. Yol, işaretli bölgede tombullaşarak genişliyor.

moskova otoyol manipulasyon

İddialardaki görselin Moskova’daki MKAD E115 otoyolu ile benzerliği göz önünde bulundurulduğunda, görselin manipüle edilerek oluşturulmuş olabileceğini söyleyebiliriz.

Rusya’da popüler bir sosyal paylaşım sitesi olan VK’den de otoyolun Rusya’da olduğunu anlıyoruz. İlgili görsel diğer birkaç görsel ile birlikte “2220 yılında Moskova” mesajıyla paylaşılmış.

Dünyanın en geniş otoyollarından biri Teksas’ta

Fotoğraftaki otoyolun Teksas’tan olduğu iddiası doğru olmasa da, Teksas’ta da geniş şeritli bir otoyol bulunuyor. Belirli kısımlarında 26 şerit bulunan Katy Freeway veya Interstate 10, dünyanın en geniş otoyollarından biri. Ancak bu yol boyunca etrafta bina ve işyeri gibi yapılar olduğundan, iddialardaki otoyol görüntüsü ile örtüşmüyor.

katy freeway

Bazı kullanıcılar iddia konusu görseli Çin’de bulunan G4 otoyolu ile karıştırdı. Pekin-Hong Kong güzergahı üzerinde bulunan G4 otoyolu bazı noktalarda 50 şerite kadar genişleyebilen bir yol ve Pekin şehri girişinde bir kontrol noktası bulunuyor. Ancak G4 otoyolu gişe giriş ve çıkışları haricinde normalde dört şeritten oluşuyor.

Teyit, daha önce de Çin’de bulunan G4 otoyolu ile ilgili İBB seçimleri için İstanbul’a dönen seçmenleri gösterdiği iddiasını incelemiş, iddianın yanlış olduğunu ortaya koymuştu.

İlginizi çekebilir: Fotoğraf 23 Haziran İBB seçimi için İstanbul'a dönen seçmenleri değil Pekin'deki trafiği gösteriyor