Fotoğrafın tarihteki ilk ambülansı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın tarihteki ilk ambülansı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, fotoğraf 29 Temmuz 1941 tarihinde çekilmiş.

Getty Images’teki bilgilere göre ambülans, Home Guard tarafından kullanılmak üzere tasarlanan tek kişilik bir ambülans.

Dünya çapında ilk ambülans, 1487'de Malaga kuşatması sırasında İspanyollar tarafından kullanılmış.

İlk modern ambülansla ilgili veriler ise Napoleon Bonaparte dönemine işaret ediyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın tarihteki ilk ambülansı gösterdiği iddia edildi. 

tarihteki ilk ambulans iddia gorseli

Fotoğraf tarihteki ilk ambülansı göstermiyor 

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, fotoğraf 29 Temmuz 1941 tarihinde çekilmiş. Getty Images’te fotoğrafla ilgili açıklamada ambülansın, Home Guard tarafından kullanılmak üzere tasarlanan tek kişilik bir “anti-gaz” (gaz saldırısına karşı bir donanıma sahip) ambülans olduğu yazıyor. Home Guard, II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusuna karşı Britanya ordusunu destekleyen silahlı milislerden oluşuyordu. Fotoğraftaki ambülans da bu grup tarafından kullanılmış. 

Ancak bu tarihteki ilk ambülans değil. İlk ambülansla ilgili bilgiler çelişkili olsa da, 1940’lı yılların çok öncesine dayanıyor. Indiana Health Integrated Care raporlarında, dünya çapında ilk ambülansın 1487'de Malaga kuşatması sırasında İspanyol kuvvetleri tarafından kullanıldığı yazıyor. Farklı kaynaklarda bu ambülansın, donanımlı bir sahra çadırı olduğu bilgisi de var. 

1400’lü yıllarda ambülans teriminin kullanılmış olabileceği görülüyor, ancak ilk modern ambülansla ilgili bilgiler, Napoleon Bonaparte dönemine dayanıyor. Napoleon’un Grande Armée'sinde (Büyük Ordu) cerrahlık yapan Dr. Dominique Jean Larrey'in, yaralıların hızlı tedavisinin yapılabilmesi için ilk ambülansı icat ettiği biliniyor. Flying Ambulance” (uçan ambülans) adı verilen araçlar at arabalarıyla çekilerek yaralıları çatışma alanı dışındaki sahra hastanelerine taşıyordu. 

larreys flying ambulance

Dr. Dominique Jean Larrey’nin icat ettiği flying ambulance (uçan ambülans)

Türkiye’nin ilk modern ambülans servisi, 077 hızır acil

Türkiye’nin ilk ambülansları Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanıyor. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusu içindeki Kızılay’ın (Hilal-i Ahmer) atlı ambülansları kullandığı biliniyor. 

Modern ambülans servislerinin tarihi ise çok eskiye dayanmıyor. 9 Ekim 1985 tarihinde, Ankara Numune Hastanesi'nde “Hızır Acil Servis” faaliyete geçmiş. “077 Hızır Acil Servis”i Türkiye'deki ilk, modern ambülans servisi.