Fotoğrafın Taksim patlamasından olduğu iddiası

Fotoğrafın Taksim patlamasından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 9 Ekim 2022 tarihinde İstanbul Fikirtepe'de bir apartmandaki patlama sonrası çekilmiş.

Fotoğrafta bulunan tabela ve grafiti gibi detaylardan görüntünün Fikirtepe'den olduğunu doğrulamak mümkün.

Sosyal medyada 13 Kasım 2022'de paylaşılan bir fotoğrafın İstanbul'daki patlamadan olduğu iddia edildi.

taksimpatlamanstwiddia

Görüntüler 9 Ekim 2022 tarihinden

İddiada yer alan fotoğraf şüpheli. Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafı arattığımızda görüntünün Ekim ayında İstanbul'da yaşanan bir yangından olduğu anlaşılıyor.

9 Ekim 2022 tarihinde İstanbul Fikirtepe'de bir apartmanda patlama meydana geldi. Olayda üç kişi de yaşamını yitirdi. Görüntüler de Fikirtepe'de çıkan yangın sonrası kaydedilmiş. Çeşitli haber sitelerindeki görseller de incelendiğinde görüntünün 9 Ekim tarihinden olduğu anlaşılıyor.

karinca9 ekim gorsel

Kaynak: Gazete Karınca

Yine Anadolu Ajansı'nın o güne ait paylaştığı bir video incelendiğinde de iddia görüntünün 9 Ekim tarihinden olduğunu anlamak mümkün.

Görüntülere ilişkin bir diğer detay ise fotoğraf karesinin akşam saatlerinde çekilmiş olması. 13 Kasım 2022 tarihindeki patlama saat 16.20'de yaşanmıştı. İddia görüntüler ise akşam saatlerinde çekilmiş. Patlamanın olduğu gün İstanbul'da gün bitimi 17.47 civarına denk geliyordu.

Görüntülerdeki bazı detaylar da konuma ilişkin ipuçları sunuyor. Fikirtepe'de patlamanın olduğu Erdemler Sokak ve civarını Google Haritalar üzerinden incelediğimizde iddia görselin buradan olduğu ortaya çıkıyor. İddia fotoda yer alan tabelalar ve tabelaların yanında görünen grafiti ile boyanmış detay Google Haritalar üzerinden doğrulanabiliyor.

google haritalar iddia foto

google haritalar fikirtepe

grafiti detay

Taksim patlamasında altı kişi yaşamını yitirdi 81 kişi de yaralandı

İstanbul Taksim'de İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 tarihinde yaşanan patlamada altı kişi yaşamını yitirmiş 81 kişi de yaralanmıştı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya 15 Kasım itibariyle tedavisi devam eden 14 yaralının serviste altısının ise halen yoğun bakımda olduğunu belirtti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise saldırıyla ilgili olarak 50 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Saldırının faili olarak da Suriyeli bir kişi gözaltında bulunuyor.