Fotoğrafın Suriye'deki güncel Noel kutlamalarından olduğu iddiası

Fotoğrafın Suriye'deki güncel Noel kutlamalarından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Şam'da 2005 yılındaki Noel kutlamalarını gösteriyor.

Fotoğraf George Khouri Meydanı'ndaki Noel ağacını gösteriyor. Aynı yıl farklı açılardan çekilmiş birçok fotoğraf da var.

Suriye'de iç savaştan sonra da bazı bölgelerde Noel kutlanıyor.

Güncel Noel kutlamalarıyla ilgili haberlere rastlamak mümkün.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın Suriye’nin başkenti Şam’daki güncel Noel kutlamalarını gösterdiği iddia edildi. Aynı fotoğraf bazı internet sitelerindeki haberlerde de yer aldı.
fotografin suriyedeki guncel noel kutlamalarini gosterdigi iddiasi

Fotoğraf 2005 yılından

Tersine görsel arama ile aradığımızda, fotoğrafın güncel olmadığı anlaşılıyor. Fotoğraf önceki yıllarda da haberlerde kullanılmış. Deutsche Welle’nin 2013 tarihli haberinde kullanılan fotoğrafın 2005 yılına ait olduğu belirtilmiş. 

dw haberi fotograf 2005

İspanyolca yayın yapan Culturas adlı internet sitesinde de, Şam George Khouri Meydanı’ndaki Noel ağacının aydınlatılmasını farklı açıdan gösteren fotoğrafın 21 Aralık 2005 tarihli olduğu bilgisi yer alıyor. Fotoğrafı çeken kişinin de fotoğrafçı Youssef Badawi olduğu da aktarılmış

ispanyalco haber sitesi 2005 yilindaki fotograf

İspanyolca yayın yapan El Pais gazetesinin 24 Aralık 2005 tarihli, dünyada Noel kutlamalarını gösteren yayınında da aynı fotoğraf yer alıyor

Arama motoruna “George Khouri Square Syria” yazdığımızda da 2005 yılındaki Noel kutlamasına ait görselleri görüyoruz. Getty Images adlı stok görsel sitesinde de ağacın farklı fotoğraflarına ulaşmak mümkün.

Suriye’de Noel kutlanıyor

Noel, her yıl dünyanın birçok yerinde, Aralık ayında İsa’nın doğumunun kutlandığı dini bir bayram. 1 milyondan fazla Hristiyan nüfusu olan Suriye’nin birçok bölgesinde iç savaştan sonra, özellikle 2017 yılından sonra, Noel kutlamaları yapılmaya devam etti. Noel ağaçlarının farklı yıllardaki görüntüleri de haber sitelerinde yer alıyor.

2021 yılında da Suriye’nin farklı yerlerindeki Hristiyanlar Noel'i kutladı. Halep, Daraa, Haseke, Humus gibi şehirlerin meydanlarında kutlamalar yapıldığı ve Noel ağaçlarının aydınlatıldığı görülüyor

Şam’daki kutlamaları YouTube’daki güncel videolardan görmek de mümkün