Fotoğrafın Suriye'de vurulan Türk tankını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Suriye'de vurulan Türk tankını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Körfez Savaşı’nda Birleşik Krallık kuvvetleri tarafından vurulan Irak’a ait Type-69 tipi bir tanka ait.

Fotoğraf Çöl Fırtınası Operasyonundan.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook’ta Arapça paylaşım yapan Kobane Live adlı sayfada yanmakta olan bir tank görseli paylaşılarak görüntülerin Barış Pınarı Operasyonu sırasında vurulan bir Türk tankına ait olduğu iddia edildi. 10 Ekim 2019 tarihinde yapılan paylaşım bin yorum ve 3 bin 800 beğeni aldı. 

suriye tank iddia 

Ancak paylaşımda kullanılan görsel Türkiye’ye ait bir tankı göstermiyor. Görsele Alamyisimli bir stok fotoğraf paylaşım sitesinden ulaşılabiliyor. Sitede görselin Körfez Savaşı’nda Birleşik Krallık kuvvetleri tarafından vurulan Irak’a ait Type-69 tipi bir tanka ait olduğu bilgisi yer alıyor. İnternette yapılan bir bir araştırmaylada görseldeki tankın Çin yapımı Type-69 tipi tanklarla uyuştuğu bilgisine ulaşılabiliyor. 

Fotoğraf Çöl Fırtınası Operasyonundan

Görselin Körfez Savaşı sırasında Birleşik Krallık ve ABD tarafından gerçekleştirilen Çöl Fırtınası operasyonuna ait olduğuna Wikipedia’da da yer verilmiş. Ayrıca fotoğrafın FotoForensics aracılığıyla ulaşılan meta verileri de fotoğrafın operasyonun devam ettiği 28 Şubat 1991’de kaydedildiğini doğruluyor.

gulf war tank wikitank meta 1 

Aynı görsel daha önce iki farklıhaber sitesitarafından da Suriye’de Hama kırsalında vurulan Suriye ordusuna ait bir tanka ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış. 

Yüksek etkileşim alan bu iddia Suriye’deki teyit platformu Verify-Sy tarafından da incelenmiş.