Fotoğrafın II. Abdülhamit'in az bilinen çocukluk fotoğrafı olduğu iddiası

Fotoğrafın II. Abdülhamit'in az bilinen çocukluk fotoğrafı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi şehzade Mahmut Şevket Efendi.

Fotoğraf Basil Kargopoulo tarafından 1883’te kaydedilmiş.

Kargopoulo, Mahmut Şevket Efendi ve saray mensuplarının diğer fotoğraflarını da çekmiş

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Asker üniformasıyla bir erkek çocuğun görüldüğü fotoğraf, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit'in çocukluğu olduğu iddiasıyla sosyal medyada epey yayıldı. Erdoğan Gönüllüleri adlı sayfanın Şubat 2021’de paylaştığı fotoğraf, 9 bin etkileşim aldı.

abdulhamit cocukluk

II. Abdülhamit'in küçüklüğünü gösterdiği iddia edilen fotoğraf hakkında, internette çeşitli bilgilere rastlamak mümkün. Fotoğraf sarayda fotoğrafçılık yapan Basil Kargopoulo tarafından 19. yüzyılda kaydedilmiş ve şehzade Mahmud Şevket Efendi’nin çocukluğunu gösteriyor.

Fotoğrafın orijinaline İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nin internet sitesinden ulaşmak mümkün (107. madde). Fotoğrafın tam halinde Kargopoulo’nun ismi de görülebiliyor

abdulhamit cocukluk vesikalik

Fotoğraf hakkında Yunanca kaynaklarda da bazı bilgiler var. Kargopoulo hakkında 2013 yılında kaleme alınan bir yazıda, fotoğrafın tarihi 1883 olarak verilmiş. Yazıda Kargopoulo’nun sarayda sadece fotoğraf çekmediği, hanedan mensuplarına fotoğraf çekmeyi öğrettiği de ifade ediliyor. İstanbul’un da fotoğraflarını çeken Kargopoulo’nun stüdyosu Pera, yani bugünkü Beyoğlu'nda bulunuyormuş.

Sultan Abdülaziz’in torunu olan Mahmut Şevket Efendi’nin, yine Kargopoulo tarafından çekilen farklı fotoğrafları da mevcut.

sehzade

Fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin yayımladığı “Sultan II. Abdülhamid’in Aile Albümü” isimli kitapta da yer alıyor. Kitapta, II. Abdülhamid’in yanı sıra Abdüllaziz ve Abdülmecid’in soy ağacından şehzade ve sultanların fotoğrafları derlenmiş.