Fotoğrafın Süleyman Soylu'nun bombanın üzerine “Amerika Kim Lan” yazdığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Süleyman Soylu'nun bombanın üzerine “Amerika Kim Lan” yazdığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf montajlanmış.

Görüntülerde Soylu, İHA üzerindeki mühimmata imza attıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir bombanın üzerine “Amerika Kim Lan” yazdığını gösterdiği iddia edildi.

Savcı Sayan isimli kullanıcı tarafından 2 Ağustos 2018’de Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenildi. ABD-Türkiye ilişkilerinin gerildiği bir dönemde söz konusufotoğrafFacebook’ta da birçok sayfa tarafından paylaşıldı.

suleyman soylu

Fotoğraf montajlanmış

Ancak fotoğrafın, Süleyman Soylu’nun bir bombanın üzerine “Amerika Kim Lan” şeklinde bir ifade yazdığını gösterdiği iddiası doğru değil. Yazı montajlanarak fotoğrafa eklenmiş. Orijinal fotoğrafa bakıldığında söz konusu yazının olmadığı görülebiliyor.

suleyman soylu elazıg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 14 Temmuz 2018’de Elazığ’a giderek Jandarma Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) Komutanlığı’nda incelemelerde bulunduğu anlaşılıyor. Mynet tarafından yapılan 14 Temmuz 2018 tarihli haberde söz konusu fotoğrafın kullanıldığını görmek mümkün. Haberde ayrıca, Soylu’nun beraberindeki heyetle birlikte Tunceli’ye geçtiği de ifade ediliyor.

Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından yine aynı tarihli haberde Soylu’nun, İHA üzerindeki mühimmata imza attığı belirtiliyor.

anadolu ajansi suleyman soylu 1024x653

Elazığ Jandarma Taktik İHA Komutanlığı’nda incelemelerde bulunan Soylu’nun İHA üzerindeki mühimmata imzasını attığı sırada Anadolu Ajansı tarafından çekilen diğer fotoğraflara da ulaşmak mümkün.

Bakan Soylu’nun daha sonra aynı gün içerisinde Van’a gittiği ve Van Jandarma Taktik İHA Komutanlığı’nda konuşlanan İHA’ları incelediği de biliniyor. Van Valiliği tarafından paylaşılan bir fotoğrafta Elazığ’dakine benzer şekilde Soylu’nun İHA üzerinde bulunan bir mühimmata imza attığı görülebiliyor.

soylu iha 1024x695

Soylu’nun Van’daki ziyareti sırasında İHA üzerindeki mühimmata imza atarken Anadolu Ajansı tarafından çekilen diğer fotoğraflar da görülebiliyor.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerginleşmesi bu tarz paylaşımları ortaya çıkarıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD ile Türkiye arasında Fethullah Gülen’in iadesi konusunda anlaşmazlıkların olduğu su yüzüne çıkmıştı. Buna ek olarak ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan Mehmet Topuz'un, 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulan Fethullah Gülen'le bağlantılı olduğu gerekçesiyle tutuklanmasının ardından ABD’ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ABD tarafından vize engeli getirilmiş ve daha sonra bu yasak kaldırılmıştı. 24 Temmuz 2018’de Türkiye’nin ABD’den sipariş ettiği yeni nesil savaş uçakları F-35’lerin Türkiye’ye verilmesini ABD Kongresi geçici kararla durdurmuştu.

Andrew Brunson 1

Son olarak, 2016 yılında İzmir'de FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan ve 18 Temmuz 2018’de yeniden hakim karşısına çıkan ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson'un tutukluluk halinin devamına karar verildi. ABD Başkanı Donald Trump ise karar üzerine sosyal medyadan açıklama yaparak rahibin masum olduğu ve serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. Bu durum üzerine rahip Brunson 25 Temmuz’da sağlık sorunları gerekçesiyle ev hapsine alındı. ABD ise Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ABD'deki mal varlıklarına el koyarak, ABD vatandaşlarının Gül ve Soylu ile ticaret yapmasını da yasakladı.

Yaşanan bu süreçlere paralel olarak Türk Lirası Amerikan Doları karşısında tarihinin en düşük seviyesini gördü. 6 Ağustos 2018’de Dolar/TL kuru 5.42’ye kadar yükseldi ve TL’nin günlük değer kaybı yüzde 5,5’i aştı.

Bu montajın ortaya çıkmasının ardında yatan motivasyonun, ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemde kötüye gitmesi olduğunu söylemek yanlış olmaz.