Fotoğrafın stiletto görünümlü Tacon çiçeğini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın stiletto görünümlü Tacon çiçeğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Montajlanan görselin orijinaline Getty Images üzerinden erişilebiliyor.

Montajlı tasarımın ilk yüklendiği sitede benzer birçok çalışma var.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun zamandır dolaşan bir fotoğrafta görünen, “stiletto” tabir edilen topuklu ayakkabılara benzeyen çiçeğin gerçek olduğu sanılıyor. 

Fotoğraf Pinterest’te ve bazı bloglarda da sıklıkla paylaşılmış.  

stiletto cicek iddia

Bazı bitkiler veya doğal oluşumlar, insan tasarımlarını anımsatabilir. Ancak bu fotoğraftaki çiçekler, stilettolara gerçek olamayacak kadar çok benziyor. 

Görseli bu şüpheyle aradığımızda, biraz da sabırlıysak, arama sonuçlarının yedinci sayfasında Getty Images sitesini görüyoruz. Burada bu fotoğrafın orijinali var. Fotoğrafı çeken Ed Reschke.

stiletto cicek getty orijinal

Orijinal fotoğraf Hawaii’de çekilmiş

Orijinal bitkinin adı Heliconia ve Amazon ormanlarının yerlisi. Bu fotoğraf ise Hawaii’de çekilmiş. Bir bitkiden stiletto yapmak isteyen yaratıcılar için uygun bir görüntüsü var. 

Peki kim bu yaratıcı? Görselin altında yer alan “Worth1000.com” bağlantısı, bizi Design Crowd adlı bir siteye yönlendiriyor. Burada worth1000.com bağlantısının arşivine de erişilebiliyor. 

“Flower”, “plant”, “floral” gibi kilit kelimelerle arama yaptığımızda, sitenin “floral swap” (çiçek takası) adı altında çevrimiçi tasarım yarışmaları serisi olduğunu görüyoruz. Bu tasarıma sitenin arşivinden erişilemiyor; kullanıcı kaldırmış olabilir. Ancak sitede benzer nitelikte pek çok tasarım var. 

cicek hayvan tasarimlar

Fotoğrafı Forensically üzerinden hata analizine soktuğumuzda üzerinde epey oynandığını anlayabiliyoruz

forensically ela

Google’da “Tacon plant” diye bir arama yaptığımızda anlamlı bir sonuç çıkmıyor. Bu isimde başka bir bitki de yok. Ancak fotoğrafla birlikte yayılan “tacon” ifadesi İtalyanca ve İspanyolca topuk anlamına gelen kelimeden üretilmiş olabilir. Türkçede kullandığımız “takunya” sözcüğü de aynı kökten türemiş

İlk yaygın topuklu ayakkabıların XIV. Louis döneminde ortaya çıktığı bilinse de, bugün bildiğimiz anlamda stiletto ayakkabılar 70’li yıllarda popülerlik kazandı. Yüksek ve sivri topuklu, keskin burunlu stiletto ayakkabılar, Fransız Christian Louboutin markasıyla özdeşleşmiş durumda. 

Bu ayakkabıların uzun süre giyilmesinin ayak ve iskelet sistemini olumsuz etkilediği biliniyor. Sivri ve yüksek topuklu bu ayakkabılara, tam bu nedenle “killer” (katil) stiletto deniyor.