Fotoğrafın sprey D vitamini kutusunda satılan el dezenfektanını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın sprey D vitamini kutusunda satılan el dezenfektanını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta yer alan el dezenfektanı, üzerinde sprey D vitaminlerinin tanıtımının yer aldığı bir promosyon ürünü.

Ürünler sekiz yıl öncesine ait ve tüketici kullanımına sunulmamış, yalnız doktor ve eczacılara dağıtılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada New Life markalı sprey D vitaminleri ambalajlarının içinde el dezenfektanı satıldığı iddia edildi. Twitter üzerinden paylaşılan görsellerdeki vitamin spreylerinin üzerinde, ‘el dezenfektanıdır’ ibaresi yer alıyordu.

sprey dezenfektan7 min

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta yer alan el dezenfektanı, üzerinde sprey D vitaminlerinin tanıtımının yer aldığı bir eşantiyon. Sekiz yıl öncesine ait promosyon ürünleri, vaktiyle yalnız doktor ve eczacılara dağıtılmış. 

Fotoğraftaki dezenfektan tanıtım amacıyla dağıtılmış

Doğal vitamin ürünleri üreten New Life’ın internet sitesine baktığımızda Nano Ditamin 3 adındaki D vitaminlerinin sprey kutularının fotoğrafta yer alan spreylerden farklı olduğu görülebilir. Nano Ditamin 3 adındaki vitaminin nanoteknoloji kullanılarak üretildiği ve vitaminin kolay emilebildiği bilgisine erişilebiliyor. Sitede sprey vitaminlerin kullanımına dair bilgilendirme de yer alıyor. İhtiyaca göre dil altına bir ya da üç püskürtme tavsiye ediliyor. 

nano ditamin 3 min

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için New Life yetkilileriyle görüştü. Yetkili görseldeki dezenfektanın sekiz yıl öncesine ait bir promosyon ürünü olduğunu belirtti. Yetkili el dezenfektanının üzerine yerleştirilen D vitamini spreylerinin reklamlarının, dağıtılan promosyon ürünlerle ilgisi olmadığını, ürünün Nano Ditamin 3’ü tanıtmak amacıyla yapılmış bir eşantiyondan ibaret olduğunu da ifade etti. Ayrıca tanıtımın üzerinde görülen ürünün ambalajının sekiz yıl öncesiyle bazı farklılıklar olduğu da görülüyor.

Firmanın pazarlama müdürü de, Teyit’e yaptığı açıklamada, dezenfektanın uzun yıllar önce hazırlanıp dağıtıldığını belirtti. Promosyon ürünlerin, yalnız doktor ve eczacılara dağıtıldığının altın çizen yetkili, ürünlerin son tüketiciye sunulmadığını da vurguladı. 

New Life resmi Twitter hesabından da, ürünün tüketici kullanımına sunulmamış bir promosyon ürünü olduğu açıklaması yapılmış.

D vitaminleri genelde damla ve kapsül formunda yaygın olsa da, sprey D vitamini seçenekleri de bulunuyor. Bağışıklık, kas ve kemik gelişiminde etkili olan D vitaminlerinin etkisi, son kullanma tarihi geçtiğinde kayboluyor. El dezenfektanlarının da belli bir kullanım süresi var. Fotoğrafta görülen promosyon el dezenfektanı ürününün sekiz yıl öncesine ait olduğunu düşünürsek, süresinin geçtiğini tahmin edebiliriz.

Sonuç olarak fotoğrafta el dezenfektanı dil altı sprey D vitaminini tanıtmak için sekiz yıl öncesinde dağıtılan bir promosyon ürünü. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden bağlamdan koparmaya örnek.