⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın son nefesini vermekte olan Cemal Kaşıkçı’yı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın son nefesini vermekte olan Cemal Kaşıkçı’yı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Çeşitli haber sitelerinde paylaşılan fotoğrafın son nefesini vermekte olan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı gösterdiği iddia edildi. Korkusuz Medya ve TR-Nyheter gibi Türkçe yayın yapan internet sitelerinin yanı sıra fotoğrafın Arnavutça yayın yapan Syri, Telegraf, Dualajm, Faxweb ve TPZ gibi haber sayfalarında paylaşıldığı görülüyor.

sonnefes1

Öte yandan fotoğrafın son nefesini vermekte olan Cemal Kaşıkçı’yı gösterdiği iddiası doğru değil. İddiaya konu olan bu kare bir filmden alınmış.

Fotoğraf El Gringo isimli filmden bir kareyi gösteriyor

Çantasında bulunan 2 milyon dolarla Meksika’ya geçen ve burada kanlı geçmişinin de etkisiyle El Fronteras isimli sakin bir kasabada saldırıya uğrayan bir adamı anlatan 2012 yılı yapımı El Gringo isimli filmin fragmanına YouTube’dan ulaşmak mümkün. Fragmanın 32. saniyesinde bahsi geçen kare görülebiliyor.

sonnefes2

Filmin oyuncu kadrosu incelendiğinde görüntüdeki kişinin filmde Tortuga rolünü canlandıran oyuncu Petar Bachvarov olduğu görülüyor.

Karedeki kişinin filmde Tortuga rolünü canlandırdığını filmin 56. saniyesinde görmek de mümkün.

sonnefes3

Geçtiğimiz günlerde Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin teyit.org’a iletilen bir ihbar üzerine sosyal medyada ve WhatsApp’ta paylaşılan bazı fotoğrafların Kaşıkçı’nın parçalanan cesedini gösterdiği iddiası ele alınmış ve bu iddianın da doğru olmadığı ortaya konmuştu.