Fotoğrafın Sezgin Tanrıkulu'nun PKK’lı cenazesine katıldığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Sezgin Tanrıkulu'nun PKK’lı cenazesine katıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Tahir Elçi’nin cenazesinde çekilmiş.

29 Kasım 2015 tarihindeki cenaze törenine baro başkanları ve milletvekilleri katılmış.

Sezgin Tanrıkulu da Twitter hesabından fotoğrafın Tahir Elçi’nin cenazesinden olduğunu açıklamış.

AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Zehir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bir cenaze törenine katılan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun fotoğrafını kullanarak fotoğrafın PKK cenazesinde çekildiğini iddia etti.

Paylaşımdan sonra söz konusu Twitter hesabı kapansa da iddianın daha önce başka sosyal medya kanalları tarafından da yayıldığı anlaşılıyor.

sezgin tanrikulu cenaze iddia

Fotoğraf Tahir Elçi’nin cenazesinden

İddiada yer alan fotoğrafa ve Sezgin Tanrıkulu’nun katıldığı cenazeye ilişkin detaylara tersine görsel arama ve anahtar kelimeyle arama gibi araçlar kullanarak erişmek mümkün. Böylece iddiada kullanılan Sezgin Tanrıkulu’na ait fotoğrafın PKK’lı cenazesinde değil, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Barosu’nda başkanlık yaptığı sırada öldürülen Tahir Elçi’nin cenazesinde çekildiği anlaşılıyor

tahir elci tabut

Dönemin haberleri incelendiğinde cenazenin 29 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan törenin ardından Yeniköy Mezarlığı’na defnedildiği ve törene 80 ilin baro başkanıyla çok sayıda milletvekilinin katıldığı da anlaşılıyor.

BBC’nin haberine göre CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hastane çıkışı Elçi’nin tabutunu taşıyanlar arasındaydı.

sezgin tanrikulu cenaze

Sezgin Tanrıkulu da kendisine ait Twitter hesabından Fatih Zehir’in iddiasına yanıt verdi. Fotoğrafın Tahir Elçi’nin cenazesinden olduğunu söyleyen Tanrıkulu, hukuksal yola başvuracağını açıkladı.

Konuyla ilgili sosyal medya paylaşımlarına göre Tahir Elçi’nin cenaze töreninden fotoğraflar alınarak oluşturulan Sezgin Tanrıkulu’nun PKK’lı cenazesine katıldığı iddiası 2020, 2021 ve 2022 yıllarında da yayılmış.

CHP Milletvekili Avukat Mahmut Tanal’ın Twitter hesabından yaptığı 2020 ve 2021 tarihli paylaşımlarında iddialara açıklama getirdiği anlaşılıyor.

Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulundu

Diyarbakır Barosu da Twitter hesabından ve internet sitesinde yaptığı açıklamada paylaşım hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

diyarbakir baro aciklama

Suç duyurusuna ait dilekçeyi de paylaşan Diyarbakır Barosu, “şüphelinin TCK’nın 130. Maddesi gereğince, kişi hatırasına hakaret suçu kapsamında yargılamasını ve cezalandırılmasını” talep etmiş.