Fotoğrafın sepetteki tüm armutları yediği için tutuklanan bebeği gösterdiği iddiası

Fotoğrafın sepetteki tüm armutları yediği için tutuklanan bebeği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf kriminal sabıka fotoğraflarının mucidi Alphonso Bertillon’un oğlu Francois Bertillon’a ait.

Bertillon suçluların yanı sıra oğlunun da fotoğrafını çekmiş ve koleksiyoner Suzanne Winsberg’a “armutları ısırmaktan suçlu bulunduğu” şakasıyla yollamış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Söylenti o ki 17 Ekim 1893 günü 23 aylık Francois Bertillon, sepetteki bütün armutları ısırdı diye gözaltına alınmış ve bir sabıka kaydı oluşturulmuş. O sırada da bir sabıka fotoğrafı çekilmiş. 

alphonse bertillon iddia

İddialara konu olan fotoğrafa biraz yaklaşınca, “Alphonso Bertillon” el yazısını okuyabiliyoruz. Bu ismi arattığımızda ise, sabıka fotoğraflarının mucidi olduğunu öğreniyoruz. 

Bertillon’un Google Arts’taki profilinde pek çok başka sabıka fotoğrafı da çektiği görülüyor. Bir polis memuru ve araştırmacı olan Bertillon, bugünkü biyometrik fotoğrafların atası olan profil ve portre tekniğini geliştirmiş

Bertillon 1883 yılında 7 bin 336 ölçüm fotoğrafı çekmiş ve bu şekilde 49 suçluyu yakalatmış. Bir yıl içinde bu sayı 241’e çıkmış. Antropometri denen bu teknik, 1890’larda parmak izi tekniği geliştirilene kadar kriminolojide büyük yer tutmuş. 

Bertillon’un MET Museum’daki arşivinde de benzer birçok fotoğraf bulunuyor.  

alphonse bertillon album

Fotoğraftaki fotoğrafçının küçük oğlu

Peki küçük kızın hikayesi ne? İddialarda kız çocuğunun adının Francois Bertillon olduğu söyleniyordu. Bu adı Google’da arattığımızda, MoMa arşivinde fotoğrafa ulaşabiliyoruz. Fotoğrafın açıklamasında Suzanne Winsberg Koleksiyonunda yer aldığı yazıyor ve iddialara konu olan o ifadeler yer alıyor: 

Alphonse Bertillon, 23 aylık (Bebek, Oburluk, Sepetteki bütün armutları dişlemek, Ekim 17, 1893) 

alphonse bertillon moma

Burada fotoğrafın Suzanne Winsberg’e bir armağan olduğu yazıyor. Aynı soyadını taşıdıklarından Francois Bertillon ve Alphonso Bertillon isimlerini Winsberg ile birlikte arattığımızda ise, fotoğrafta görünenin bir kız değil, polisin 2,5 yaşındaki oğlu Francois olduğunu öğreniyoruz

Buraya kadar okuyanlara not: Kimse kız çocuğu dememesine rağmen, araştırmacı bunun bir kız çocuğu olduğunu düşünmüştü. 

Yani Bertillon oğlunun fotoğrafını gönderirken, latife olsun diye, ona bir “suç” da atfetmiş. 

Fransa’da cezai ehliyet yaşı 13. Fotoğrafın çekildiği 19. yüzyılda böyle bir düzenleme bulunmuyordu. Ancak 2,5 yaşında bir çocuğu herhangi bir suçla itham etmek de makul karşılanmazdı. 

İddia daha önce Malumatfuruş tarafından da incelendi.