Fotoğrafın oğlunun şehit olduğu haberini alan ayakkabı boyacısını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın oğlunun şehit olduğu haberini alan ayakkabı boyacısını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel 2018 yılında Samsun’da esnaf tarafından darp edilen bir ayakkabı boyacısına ait.

Oğlunun vefatını çalıştığı sırada öğrenen bir ayakkabı boyacısı var; ancak bu olay Adana’da gerçekleşmişti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan bir iddiaya göre, fotoğrafta yer alan ayakkabı boyacısı, oğlunun şehit olduğu haberini ayakkabı boyarken alıyor. Facebook’ta birçok sayfa tarafından paylaşılan fotoğrafta yer alan kişinin, Adana’da oğlunun şehit olduğu haberini alan Ünlen Çabuk isimli ayakkabı boyacısı olduğuiddiaedildi. Fotoğrafın Yozgatlı bir şehit babasına ait olduğunu ileri sürenler de oldu.

facebook iddia

Fotoğraf 2018 yılında Samsun’da darp edilen ayakkabı boyacısını gösteriyor

Paylaşılan fotoğrafın çekildiği yer, iddia edildiği gibi Adana ya da Yozgat değil; Samsun. Olay 2018 yılında yaşandı. Konuyla ilgili 2018 yılının Şubat ayındayayınlananhaberlerebakıldığında fotoğraftaki kişinin Samsun’da ayakkabı boyacılığı yapan Hasan Esmer olduğu görülüyor. Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda ayakkabı boyacılığı yapan Esmer, kendisine küfür ettiğini ileri süren bir esnaf tarafından darp edilmiş, arbede sırasında kaşından yaralanan 78 yaşındaki Esmer’e çevrede bulunan vatandaşlar yardım etmişti. 

Oğlunun askerde hayatını kaybettiği haberini alan ayakkabı boyacısı Adana’da ve adı Ünlen Çabuk

Fotoğrafla ilişkilendirilen ayakkabıboyacısı ise Adana’nın Kozan ilçesinde yaşayan Ünlen Çabuk. Haber sitelerinde belirtildiğine göre ayakkabı boyacısı Çabuk, Kasım 2019’da Irak’ın kuzeyinde yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybeden oğlu Uzman Onbaşı Bünyamin Çabuk’un haberini ayakkabı boyarken almış. Ünlen Çabuk’un haberi aldıktan sonraki halini gösteren bir fotoğraf bulunabiliyor:

ayakkabı boyacısı unlen cabuk min

Sonuç olarak fotoğraf Samsun’da 2018 yılında bir esnaf tarafından darp edilen bir ayakkabı boyacısını, Hasan Esmer’i gösteriyor.