Fotoğrafın şehit cenazesinde poz veren Kemal Kılıçdaroğlu'nu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın şehit cenazesinde poz veren Kemal Kılıçdaroğlu'nu gösterdiği iddiası

Karma Karma
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir paylaşımın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde gülerek fotoğraf çektirdiğini gösterdiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından şehit cenazesinden olduğu iddiasıyla 5 Ekim 2018’de Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenildi. “CHP ve Zihniyetini İstemiyoruz” isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen fotoğraf ise yaklaşık bin kişi tarafından paylaşıldı.

kılıçdaroglu cenaze sehit

Fotoğraf şehit cenazesi sırasında çekilmedi

Paylaşılan fotoğraf, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bir cenazede kameraya poz verirken gösteriyor. Ancak söz konusu fotoğraf şehit cenazesinden değil. Fotoğraf, 1968-1980 yılları arasında Cumhuriyet Senatosu üyeliği yapan CHP eski Sivas Senatörü Hüseyin Öztürk’ün, 31 Ocak 2017’de Ankara Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazından.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski Senatör Hüseyin Öztürk’ün cenazesine katıldığına dair 31 Ocak 2017 tarihli bir habere ulaşmak mümkün. Star Gazetesi tarafından yapılan haberde söz konusu cenaze sırasında Kılıçdaroğlu ile fotoğraf çektiren insanları görmek mümkün.

kemal kılıcdaroglu cenaze

Buna ek olarak tabut önünde eski Senatör Hüseyin Öztürk’ün fotoğrafı da görülebiliyor.

kılıcdaroglu cenaze sehit

A Haber’in 1 Şubat 2017’de yaptığı “Cenazede Kılıçdaroğlu ile selfie çektiler” başlıklı bir haberde de söz konusu fotoğrafın kullanıldığı fark edilebiliyor. Haberde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, cenaze namazından önce yanına gelenlerle fotoğraf çektirdiği de belirtiliyor.

sehit cenazesi  1024x554

Bunlara ek olarak Kocatepe Camii’nde gerçekleşen cenaze törenine ait video görüntülerine de ulaşılabiliyor. Görüntülerde cenaze namazı öncesinde bir grubun Kılıçdaroğlu ile fotoğraf çektirmek istediği fark ediliyor. Küçük bir çocuğun da bulunduğu grup fotoğraf çektirdikten sonra Kılıçdaroğlu’nun yanından ayrılıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu ise geçtiğimiz günlerde, Batman'da hayatını kaybeden Jandarma Uzman Çavuş Neşet Gök’ün Eskişehir’deki evini ziyareti sırasında bir vatandaş tarafından protesto edilmişti.

Sonuç olarak, görsel cenaze namazı öncesi yanına gelen vatandaşlarla fotoğraf çektiren Kemal Kılıçdaroğlu’nu gösteriyor. Ancak fotoğrafın bir şehit cenazesi sırasında değil eski Senatör Hüseyin Öztürk’ün 2017’deki cenaze töreni sırasında çekildiği anlaşılabiliyor.