Fotoğrafın seçimleri provoke eden grubun Yunanistan’da yakalandığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın seçimleri provoke eden grubun Yunanistan’da yakalandığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Kasım 2022’de Kayseri’de düzenlenen narkotik operasyonunda kaydedilmiş.

Operasyonda kaydedilen video görüntülerinde gözaltına alınan şahıslar görünüyor.

Seçimlerle ilgili provokasyon içerikli paylaşımlar yapan bir grubun Yunanistan’da yakalandığını gösteren güvenilir bir kanıt yok.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın 2023 seçimleriyle ilgili montaj videolar ve yanlış haberler yayarak seçimleri provoke etmeye çalışan bir grubun Yunanistan’da yakalandığını gösterdiği öne sürüldü. İddiaya göre yakalanan bu grup Fethullah Gülen destekçisiydi.

yunanistanda yakalandilar iddiasi

Fotoğraf 2022’de narkotik baskınında kaydedilmiş

Paylaşımlarda yer alan görseli tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, fotoğrafın hem eski tarihli olduğunu hem de iddia edilenden farklı bir bağlama sahip olduğunu görüyoruz.

Fotoğraf, 29 Kasım 2022’de Kayseri’de düzenlenen narkotik operasyonunda kaydedilmiş. Operasyon sırasında kaydedilen video görüntülerinde de fotoğrafta gözaltına alınan şahıslar gözüküyor.

kayseri narkotik baskini

Yapılan operasyonda 185 uyuşturucu hap, 565 gram uyuşturucu madde, beş tabanca, iki tüfek ile beş hassas terazi ele geçirilmiş.

Fotoğrafın yer aldığı birçok habere ulaşmak mümkün

Ek olarak Yunanistan, seçim, provokasyon gibi anahtar kelimelerle arama yaptığımızda 2023 seçimleri ile ilgili montaj videolar ve yanlış haberler yayarak seçimleri provoke etmeye çalışan bir grubun Yunanistan’da yakalandığını gösteren güvenilir bir kanıta ulaşamıyoruz.

2023 seçimleriyle ilgili birçok yanlış bilgi yayıldı. Teyit’in yayınladığı yüzü aşkın analize 2023 Genel Seçimleri sayfamızdan göz atabilirsiniz.