Fotoğrafın şapka takmadıkları için idam edilen insanları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın şapka takmadıkları için idam edilen insanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, şapka takmadıkları için idam edilen insanları gösterdiği iddia edildi.

Türkiye isimli sayfa tarafından 26 Mayıs 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.

sapka idam

Fotoğraf Birinci Balkan Savaşı sırasında Bulgarlar tarafından idam edilen Türkleri gösteriyor

Ancak fotoğrafın, şapka takmadıkları için idam edilen insanları gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Birinci Balkan Savaşı sırasında Bulgar yetkililer tarafından idam edilen Türkleri gösteriyor.

Fotoğrafçı Maurice-Louis Branger tarafından 1912 yılında çekilen fotoğraflar incelendiğinde idam edilen iki Türk’e rastlanabiliyor. Roger-Viollet isimli ajansın arşivleri arasında bulunan fotoğrafta ise ajan olarak nitelenen kişilerin idam edildiği ifade ediliyor.

bulgaristan idam

Yine ajansın arşivlerinde yer alan fotoğraflar incelendiğinde olaya ilişkin diğer fotoğraflara da ulaşılabiliyor. “78919” numaralı fotoğrafa göz atıldığında fotoğrafın sağ tarafındaki merdiven ve sehpalar dikkati çekiyor. Buna ek olarak yetkililerin de aynı olduğu fark edilebiliyor.

bulgaristan idam casus

Son olarak, Roger-Viollet’in arşivinde yer alan “78918” numaralı fotoğrafta, idam edilen kişilerden birisi daha net olarak incelenebiliyor. Fotoğrafın açıklamasında ise kişinin idam edilmeden önce son kez dua ettiği ifade ediliyor. 

namaz idam bulgaristan

Trakya Balkan isimli bir Twitter hesabında paylaşılan kaynakta, Bulgar Askeri Mahkemesi’nde yargılanan iki Türk’ün iddiaya göre köylerinin dışından geçen Bulgar birliğine ateş açtıkları, başka bir iddiaya göre ise evlerine giren Bulgar askerlerini öldürdükleri gerekçesiyle suçlu bulundukları ifade ediliyor.

idam bulgaristan

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 2 Ekim 2012 tarihinde yapılan haberde Bulgarlar tarafından idam edilen kişilerin fotoğraflarına yer veriliyor. Yeni Şafak Gazetesi tarafından 16 Ocak 2016’da yayınlanan “Balkanların Suskun Tarihi” isimli haberde kişilerin fotoğraflarına rastlamak mümkün.

Benzer içerikteki iddialar daha önce de teyit.org tarafından yanlışlandı

Sosyal medyada, CHP tarafından şapka takmadıkları gerekçesiyle idam edilen insanları gösterdiği iddiasıyla paylaşılan bir başka fotoğraf daha önce teyit.org tarafından yanlışlanmıştı. Yine sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın CHP tarafından yapılan bıyık ölçümünü gösterdiği iddia edilmiş ve fotoğraf Nazi dönemi Almanyası’na ait çıkmıştı.