Fotoğrafın Sanna Marin'in metal müzik sembollü tişört giydiğini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Sanna Marin'in metal müzik sembollü tişört giydiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, o gün siyah düz bir tişört ve deri ceket giymiş.

Giydiği kıyafetler üzerinde herhangi bir sembol olmadığı, kaydedilen fotoğraf ve video görüntülerinde görülüyor.

Dijital müdahaleyle eklenen sembol Bathory isimli İsveçli bir müzik grubunun 1984’e çıkardığı albüm kapağından alınmış

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan birçok gönderide kullanılan fotoğrafın, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'in metal müzik sembolleri taşıyan bir tişört giydiğini gösterdiği öne sürüldü.

Bazı paylaşımlar Marin’i serbest stili nedeniyle överken, bazıları da tişörtteki sembolü Satanizm ile eşleştirerek eleştirmiş

finlandiya basbakani iddia

Fotoğraf üzerinde dijital müdahale var

Ancak fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, dijital müdahale olduğu tespit edilebiliyor. Finlandiyalı birçok haber sitesinde bulunan fotoğrafın orijinalinde, Marin’in düz siyah bir tişört giydiği görülüyor.

Orijinal fotoğraflara Finlandiya hükümetinin resmi Twitter hesabı üzerinden de ulaşılabiliyor.

sanna marin siyah ceketFotoğraf, Lassi Rinne

13 Nisan 2022’de Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson'la, NATO hakkında görüşmek üzere Stockholm'de bir araya geldi. Basın toplantısında, Sanna Marin’in giydiği siyah tişörte yine aynı renkte deri bir ceket eşlik etti. Birçok gazeteci ve siyasetçi başbakanın alışılmışın dışındaki stilini, özgür ve cesur olarak değerlendirdi. Bir moda yorumcusu, başbakanın “havalı bir rock yıldızı” gibi göründüğünü yazdı.

Basın toplantısında gazetecilerin farklı açılardan kaydettiği fotoğraf ve video görüntülerinde de Sanna Marin’in üzerinde herhangi bir sembol olmadığı görülüyor.

sanna marin farkli aciFotoğraf, Paul Wennerholm

Sembol Bathory grubuna ait

Dijital müdahaleyle eklenen sembol Bathory isimli İsveçli bir müzik grubunun 1984’e çıkardığı albüm kapağından alınmış. Finlandiyalı Başbakan bu kıyafetle İsveç’te bulunduğu için tişörtüne İsveçli bir müzik grubuyla ilişkili sembol eklenmiş olabilir.

bathory album

1985 doğumlu Finlandiyalı sosyal demokrat siyasetçi Sanna Marin, 2019 yılından beri hükümete liderlik ediyor. Progresif ve eşitlikçi politika savunularıyla meşhur. Marin, Ukrayna Rusya savaşı devam ederken ülkenin NATO’ya üyeliği gündeme geldiğinde, bunun kendi döneminde pek olası olmadığını söylemişti. Birkaç gün önce ise, NATO üyeliğine dair kararın haftalar içinde verilmiş olacağını açıkladı.  

Metal müziğin Satanizm ile eşleştirilmesi yeni değil. 1999 yılında, Alman Lisesi öğrencisi iki gencin yüksekten atlayarak intihar etmesi Satanizm ile ilişkilendirilmiş, kent genelinde operasyonlar başlamış, polis Kadıköy’deki Akmar Pasajı ile Beyoğlu’nda Satanist oldukları şüphesiyle birçok metal müzik dinleyicisini gözaltına almıştı.