Fotoğrafın Şanlıurfa'da tecavüzü desteklemek için açılan pankartı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Şanlıurfa'da tecavüzü desteklemek için açılan pankartı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta, Şanlıurfa’da açılan bir pankartın üzerinde “Tecavüz ediyorlarsa bize ediyorlar size ne” şeklinde tecavüzü destekleyen yazının yer aldığı iddia edildi.

Arızalı Tv isimli sayfa tarafından 1 Temmuz 2018’de Facebook’a yüklenen görsel şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişi tarafından paylaşıldı. Yine bir kullanıcı tarafından Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 6 bin kişi tarafından paylaşıldı.

sanlıurfa pankart

Fotoğraf montajlanmış

Ancak Şanlıurfa’da açılan pankartın üzerinde “Tecavüz ediyorlarsa bize ediyorlar size ne” şeklinde bir yazının yer aldığı iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Orijinal fotoğraftaki pankartın üzerinde, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na dair bir destek kampanyasına destek çağrısı yer alıyor.

sema ramazanoglu orjinal 1

Ensar Vakfı’na ait evlerde çocuklara tecavüz olaylarından sonra eski bakan Sena Ramazanoğlu’na destek kampanyası için Şanlıurfa’da imza kampanyası başlatılmıştı.

Şanlıurfa Sivil Toplum kuruluşları tarafından 2016 yılında, Balıklıgöl’ün girişine asılan pankartın farklı açılardan çekilmiş görüntülerine de ulaşmak mümkün.

Bir Twitter kullanıcısı tarafından farklı zamanlarda paylaşılan fotoğraflarda söz konusu pankarta rastlanabiliyor.

sanlıurfa sema ramazanoglu pankart 1024x578

sema ramazanoglu

Şanlıurfa’da çekilen ve pankartın orjinalinin yer aldığı fotoğraflara göz atıldığında söz konusu fotoğrafın montajlandığı açık olarak anlaşılabiliyor.

Söz konusu pankart neden asılmıştı?

2016 yılında Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı evlerde çocuklara tecavüz edildiği ortaya çıkmış, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun istifası için kampanyalar başlatılmıştı. Daha sonra bu kampanyalara karşılık Şanlıurfa’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na destek amaçlı imza kampanyası başlatılmış ve söz konusu pankart da orada kullanılmıştı