Fotoğrafın sahura kalkmadığı için öldürülen Hatice Yılmaz'ı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın sahura kalkmadığı için öldürülen Hatice Yılmaz'ı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

10 Mayıs 2020 tarihinde eşi tarafından öldürülen Hatice Yılmaz isimli bir kadına ait cinayet kaydı bulunmuyor.

Yılmaz’a ait olduğu belirtilen fotoğrafsa oyuncu Mia Khalifa’ya ait.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook’taki Dengê Nasıra sayfasının 10 Mayıs tarihinde yaptığı paylaşımda Hatice Yılmaz isimli kadının sahura kalkmadığı için Erzurumlu kocası tarafından boğularak öldürüldüğü iddia edildi. Paylaşım 2023 Diriliş Facebook sayfasında da yapıldı. Gönderi şimdiye kadar 268 yorum aldı ve 68 kere paylaşıldı.

paylasim min

Ancak iddia doğru değil. 10 Mayıs 2020 tarihinde eşi tarafından öldürülen Hatice Yılmaz isimli bir kadına ait cinayet kaydı bulunmuyor. Yılmaz’a ait olduğu belirtilen fotoğrafsa oyuncu Mia Khalifa’ya ait.

Gerçek Hatice Yılmaz 2015 yılında öldürülmüş

Paylaşımda boğularak öldürüldüğü iddia edilen Hatice Yılmaz’ı araştırmak için arama motorlarında kilit kelimelerle arama yaptığımızda konuyla ilgili bir sonuca ulaşamıyoruz. 10 Mayıs 2020 gecesi kocası boğularak öldürülen Hatice Yılmaz isimli biri hakkında arama yaptığımızda da yerel ya da ulusal bir haber göremiyoruz

Ancak Hatice Yılmaz ismiyle ilişkili geçmiş yıllarda işlenmiş cinayetler var. Biri 2015 yılında Uşak’ta kocası tarafından boğazı kesilerek öldürülmüş, diğeri ise 2017 yılında Çorum’da yine eşi tarafından sokak ortasında öldürülen başka bir Hatice Yılmaz var. Üçüncü vakada ise Hatice Yılmaz ismi bu sefer maktul olarak değil, katil olarak karşımıza çıkıyor. Her ay şiddetten ölen kadınların isimlerini yayınlayan Anıt Sayaç’ın 2020 Mayıs ayı verilerine baktığımızda da Hatice Yılmaz ismine rastlamıyoruz.

sayac min

Fotoğraf bir oyuncuya ait

Paylaşımda kullanılan ve öldürülen Hatice Yılmaz’a ait olduğu iddia edilen fotoğraf da bir başkasına ait. Tersine görsel aratma yöntemini kullanarak yaptığımız arama sonucunda, sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan fotoğrafın Lübnanlı oyuncu Mia Khalifa’ya ait olduğunu görüyoruz. Khalifa’nın filmden alınan başörtülü fotoğrafı daha önce de farklı iddialar için kullanılmış. Geçen sene Metin Uca da Twitter sayfasında Khalifa’ya ait bir görseli alaycı bir içerikte kullanmıştı. Mia Khalifa’nın aynı kıyafeti giydiği, filmden bir sahnesine de YouTube’dan ulaşmak mümkün. Hatta Khalifa filmin yayınlanması sonrasında çeşitli röportajlar da vermiş ve tehditler aldığını belirtmişti.

Mia Khalifa’ya ait diğer fotoğraflara, oyuncunun Instagram hesabından da ulaşılabiliyor.

mia khalifa min

Sonuç olarak Erzurumlu kocası tarafından sahura kalkmadığı için boğularak öldürülen bir Hatice Yılmaz yok. Paylaşımda kullanılan görsel de bir başkasına ait. İddia yanlış bilginin yedi türünden biri olan hatalı ilişkilendirmeye örnek.