Fotoğrafın Sağlık Bakanlığı’na ait güncel aşı arabasını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Sağlık Bakanlığı’na ait güncel aşı arabasını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta yer alan aşı nakil aracının Covid-19 aşıları ile ilgisi yok.

Fotoğraf, Ağustos 2019’da Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen aşı nakil aracı teslim törenine ait.

2019 yılında SIHHAT Projesi kapsamında bir çok il sağlık müdürlüğüne aşı nakil aracı tahsis edilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada sıkça paylaşılan bir fotoğrafın, Covid-19 aşılama sürecinde kullanılacak olan süslü aşı nakil araçlarına ait olduğu iddia edildi.

facebook

Fotoğraf pandemiden önce Kırklareli’nde çekilmiş 

İddiada yer alan fotoğrafı tersine görsel arama ile araştırdığımızda, karşımıza 2019’da Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen aşı nakil aracı teslim törenine ait haberler ve sosyal medya gönderileri çıkıyor. Kırklareli Valiliği ve Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarında da törene ait paylaşımlar görüyoruz. Yani fotoğrafta yer alan süslü aşı nakil aracının Covid-19 aşılama süreciyle ilgisi yok, fotoğraf pandemiden öncesine ait.

kirklareli il saglik asi nakil araci

kirklareli il saglik mudurlugu teslim toreni

Araçlar proje kapsamında dağıtılmış 

Fotoğrafta yer alan aşı nakil aracı, 2019’da “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi” (SIHHAT) kapsamında uygulanan aşıların soğuk zincire uygun olarak daha hızlı dağıtılmasını sağlamak amacıyla tahsis edildi.

Çin’den gelen aşılar ise, -20 +20 derece arası sabit sıcaklıkta ayarlanabilen özel donanımlı araçlarla taşınacak. Çin aşısı için gereken sıcaklık ise 2-8 derece arası. Büyük tır ve kamyonlarla sekiz bölge depolarına taşınacak olan aşılar oradan da küçük araçlarla il merkezlerine dağıtılacak. Araçların durumu ve sıcaklıkları uzaktan takip edilecek.