Fotoğraftakinin Bakan Fahrettin Koca’nın heykeli olduğu iddiası

Fotoğraftakinin Bakan Fahrettin Koca’nın heykeli olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görseldeki Fahrettin Koca'nın heykeli değil.

Fahrettin Koca’yı gösteren figür pasta sanatçısı Tuba Geçkil tarafından yapılan bir pastada yer alıyordu.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İddiaya göre sosyal medyada viral olan bir görsel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait bir heykeli gösteriyor. 16 Mayıs 2021’de bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan görsel 10 binden fazla beğenildi. Yapılan yorumlar da görseldekinin kamuya açık bir alanda sergilenen bir heykel gibi anlaşıldığını gösteriyor.

fahrettin heykel

Ancak görseldeki Fahrettin Koca temsilinin Türkiye’de yapılan bir heykel olduğunu söylemek mümkün değil. Zira görsel gerçekçi pasta sanatı ustası Tuba Geçkil tarafından yapılan bir pastaya ait.

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Milli Takım Şefi de ola Tuba Geçkil’in resmi Instagram sayfasında Fahrettin Koca’yı gösteren pastanın yapımına dair görseller mevcut. Geçkil’in 5 Mayıs 2020’de yine kendi hesabında paylaştığı bir videoda pastaya son dokunuşları da izlenebilir

fahrettin koca

Geçkil’in yaptığı pastalar birçok internet sitesine de haber olmuş. Anadolu Ajansı’nda yer alan bir haberde Geçkil’in pasta merakının oğluna yaptığı bir pastadan sonra ortaya çıktığı ifade edilmiş. 

Geçkil’in Instagram hesabı incelendiğinde dünyaca ünlü birçok siyasetçi, sanatçı ve oyuncuya ait gerçekçi pastalar görülebiliyor.  

tuba geckil heykel

Türkiye’nin farklı noktalarında yer alan kitsch heykeller (estetik bir etki uyandırmayı hedefleyen ancak sanat eseri sayılmayacak alelade işlevsiz objeler) sosyal medyada zaman zaman ilgi görüyor. Bunun son örneği ise geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da yaşandı. Şehirde yer alan karpuzun içindeki bebek ile kadayıf ustası heykelleri tepkiler üzerine kaldırıldı. Koca’ya ait görselin de bu gündem etkisiyle paylaşılmış olması muhtemel. 

heykel koca