Fotoğrafın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu rakı içerken gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu rakı içerken gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş.

Fotoğrafın aslı hisse.net adresli forumun üyelerinin 23 Haziran 2012 yılında yapmış olduğu bir etkinlikten.

Temel Karamollaoğlu’nun fotoğrafa montajlanan görüntüsü ise 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kampanyasında kullanılan bir fotoğraftan alınmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu rakı içerken gösterdiği iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından 8 Mayıs 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 7 bin kişi tarafından paylaşıldı.

karamollaoglu montaj gorsel raki min

Ancak fotoğrafın Karamollaoğlu’nun rakı içtiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş. Fotoğrafın aslı hisse.net adresli forumun üyelerinin 23 Haziran 2012 yılında yapmış olduğu bir etkinlikten. Temel Karamollaoğlu’nun fotoğrafa montajlanan görüntüsü ise 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kampanyasında kullanılan bir fotoğraftan alınmış. 

Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş

Orijinal fotoğraf 26 Haziran 2012 tarihinde kullanıcı adı “reha kaya” olan üye tarafından ilgili forum başlığında diğer forum üyeleri ile paylaşılmış. Teyit, forumu halen aktif olarak kullanan Reha Kaya ile iletişime geçti. Söz konusu fotoğraftaki Reha Kaya, Teyit ile fotoğrafın orijinalini paylaştı.

reha kaya forum gonderi min

reha kaya orijinal fotograf min

Ayrıca, orijinal fotoğrafta masanın üzerinde duran ıslak mendil ambalajından restoranın Sapanca’da bulunan Özkum Restaurant olduğu anlaşılabilir. Restoranın Foursquare üzerinden erişilebilenfotoğrafları ile Reha Kaya’nın paylaştığı aynı akşam çekilen diğerfotoğraflar karşılaştırıldığında restoranın terasında bulunan tekne ucu tasarımı görülebiliyor.

reha kaya restaurant tekne ucu

Temel Karamollaoğlu’nun fotoğrafa montajlanarak eklenen görüntüsü ise 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi seçimkampanyaları sırasında kullanılmış.

karamollaoglu secim kampanya min

İddia konusu fotoğrafın ilk olarak 2023 Diriliş isimli Facebook sayfası tarafından 24 Haziran 2018 seçimleri öncesi Mayıs 2018’de dolaşıma girdiğini söylemek mümkün. 2023 Diriliş sayfası iddiada bulunan bu görseli ise daha sonra silmiş.

2023 Diriliş isimli sayfa Facebook’ta ürettiği montaj ve troll içerikler ile biliniyor. Sayfanın hakkında kısmında sayfadaki içeriklerin “eğlencelik” olarak sınıflandırıldığı görülüyor. Güncel gönderilere bakıldığında da sayfanın halen parodi içerik ürettiği söylenebilir.

\"\"

İddianın ortaya atıldığı tarihten sonra Cumhuriyet, Oda TV, ve T24 gibi çeşitli haber kuruluşları tarafından da fotoğrafın montaj olduğuna ilişkin haberler yayınlanmıştı.

Sonuç olarak fotoğraf montajlanarak manipüle edilmiş ve parodi paylaşımlarıyla bilinen bir kaynak tarafından üretilmiş bir içerik olması sebebiyle manipülasyon ve parodi olarak iki farklı yanlış bilgi türü içerisinde sınıflandırılabilir.