Fotoğrafın Rusya’nın Ermenistan'a askeri sevkiyatını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Rusya’nın Ermenistan'a askeri sevkiyatını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2013 yılından.

Kargo uçağı fotoğrafı Fransa’nın Mali’ye yönelik kara harekatına ait sevkiyattan.

Fransa 2013 yılında Mali’deki silahlı militanlara yönelik bir askeri operasyon düzenlemişti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan iddiadaki fotoğrafın Rusya’ya ait askeri uçakların Rostov Don şehrinden Ermenistan’ın başkenti Erivan’a askeri yardım gönderdiğini gösterdiği iddia edildi. 

ucak ussu 1

Fotoğraf 2013 yılından 

Görseli tersine aradığımız zaman 2013 yılından fotoğraflara ulaşabiliyoruz. Bu haberlerden biri Anadolu Ajansı’ndan ve foto haberde Fransa’nın Mali’ye kara harekatına hazırlandığı bilgisine yer verilmiş. Konu hakkında hazırlanan bir diğer haber ise 2013’ün Ocak ayında Al Jazeera’de yayınlanmış. Burada da Fransa’nın Mali’nin kuzeyine yerleşen El Kaide’ye yönelik kara harekatından detaylar yer alıyor. Bu haberde de aynı fotoğraf kullanılmış. 

ucak ussu 2

Fransız fotoğraf ajansı ECPAD tarafından çekilen görsel 2016’da Mısır’ın Fransa’dan silah almaya talip olduğunu anlatan bir haber için de kullanılmış. 2017’de Rusça yayın yapan ve Fransa’nın silah taşımacılığı konusunda Ukrayna ve Rusya’ya bağımlı olduğunu ele alan bir raporun yayınlandığı yazıda da fotoğraf olarak yine aynı görsel kullanılıyor.  Yani fotoğraf 27 Eylül’de başlayan Ermenistan Azerbaycan çatışmasından çok daha önce çekilmiş. 

Fransa 2013 yılında aşırı islamcı militanların kontrolüne giren kente Birleşmiş Milletler’den destekle asker göndermiş, eski BM genel sekreteri Ban Ki-Moon müdahalenin düzenin tesisi için yapıldığını açıklamıştı. Mali Fransa’nın eski sömürgesi.