Fotoğrafın Reina saldırganına ait olduğu iddiası doğru değil

Fotoğrafın Reina saldırganına ait olduğu iddiası doğru değil

Yanlış Yanlış

Bulgular

Paylaşılan görüntüdeki kişi, fotoğrafın nasıl yayıldığını bilmediklerini ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

N.S. Facebook hesabında paylaştığı fotoğrafla M.A. ve R.İ. ile birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiklerini belirtti.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Önce Superhaber.tv’de, ardından pek çok haber sitesinde yayınlanan fotoğrafın, yılbaşı gecesi, gece kulübü Reina’ya yapılan silahlı saldırının failine ait olduğu iddia edildi.

superhaber tv reina

r i

Reina saldırganı olduğu iddia edilen R.İ.

Saldırgana ait olduğu iddia edilen fotoğrafın pasaport kontrol noktasında çekildiği de haber sitelerinde yer verilen iddialar arasında yer aldı.

Fotoğrafın sosyal medyada yaygınlaşmasının ardından Reina’daki saldırıyla ilgisi olmayan ve Zeytinburnu’nda yaşayan R.İ. arkadaşları M.A. ve N.S. ile Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi.

Telefonda görüştüğümüz Rasyonel Haber Gazetesi çalışanı M.A. saldırıyla ilgilerinin olmadığını, fotoğrafın nasıl yayıldığını bilmediklerini ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederek internette dolaşıma giren fotoğrafların kendilerine ait olduğunu söyledi.

zeytinburnu emniyet

Solda N.S. ortada M.A. sağda R.İ.

Ayrıca N.S. Facebook hesabında paylaştığı fotoğrafla M.A. ve R.İ. ile birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiklerini belirtti.

mujdat gokce tweeti

Fotoğrafın yayılmasının ardından gazeteci Müjdat Gökçe de M.A. ile daha önce Rasyonel Haber Gazetesi’nde çalıştıklarını ifade ederek teyit.org’a M.A.’yı tanıdığını söyledi.

Superhaber.tv'den özür

Fotoğrafın kaynağı olan Superhaber.tv, bir özür ve tekzip metni yayınlayarak Kazakistan uyruklu R.İ.’nin fotoğrafını “hatalı bir şekilde” yayınladıklarını kabul etti. Görüştüğümüz Superhaber.tv Genel Koordinatörü Berkin Türkoğlu, güvendikleri bir kaynaktan geldiği için fotoğrafı yayınladıklarını ancak teyit etmeyerek hata yaptıklarını ifade etti.