Fotoğrafın Ramazan'da dükkan açılmasına karşı çıktığı için şiddete uğrayan kişiyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ramazan'da dükkan açılmasına karşı çıktığı için şiddete uğrayan kişiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf eski tarihli ve İstanbul’dan.

Edirne’deki eski restoran kavgasının yaşandığı gün Ramazan ayı içinde değildi.

Edirne Emniyeti’ne yansıyan bir Ramazan kavgası yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Edirne’de ‘Ramazan’da dükkan açılmaz’ dedikten sonra şiddete uğrayan kişiyi gösterdiği iddia edildi. Buna göre tepki gösteren şahıs restoran sahibi tarafından dövüldü. 

edirne ramazan

Fotoğraf eski tarihli ve Edirne’den değil

Edirne’den olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel internette tersine aratıldığından eski tarihli içeriklerde kullanıldığı fark edilebiliyor. Yeni Şafak’ta yer alan 1 Nisan 2021 tarihli bir habere göre fotoğraf İstanbul’da trafik yüzünden yaşanan kavganın ardından kaydedilmiş. 

Haberin detaylarında, kavganın ardından Sinan Karabay isimli vatandaşın kafasına dikiş atıldığı yer alıyor

Cumhuriyet’in haberinde ise olayın göründüğü güvenlik kamerası görüntülerine de yer verilmiş

1 Nisan 2021 tarihi hicri Ramazan ayına denk gelmiyordu.

Konu hakkındaki ilk paylaşım ise Daily Trakya isimli hesap tarafından 2 Nisan 2022’de Twitter’da yapılmış. Ancak paylaşımda habere dair kaynak ya da detaylar yer almıyor. Edirne hakkında haberler üreten yerel basında da konu hakkında bir haber yok. 

edirne dayak

İnternette yapılan aramada 2 Nisan günü Edirne’deki bir restoranda silahlı kavga yaşandığına dair bir haber mevcut. İddiaya göre bir restoran işletmecisi M.D. kendisini darp etmeye çalışan eski çalışanı Y.Ç.'yi ateş ederek bacaklarından yaraladı. Ancak yerel ve ulusal haberlerde kavganın nedeninin Ramazan olduğuna dair bir detay yer almıyor. 

Teyit konu hakkında Daily Trakya isimli hesapla iletişime geçmeye çalışsa da şimdilik bir yanıt alamadı. Edirne Emniyet Müdürlüğü de bahsi geçen habere dair bir ihbar ya da şikayet almadıklarını ifade etti.