Fotoğrafın Ramazan ayında gizlice su içen Ekrem İmamoğlu'nu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ramazan ayında gizlice su içen Ekrem İmamoğlu'nu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 17 Nisan 2019 günü İmamoğlu mazbatasını aldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önünde yaptığı konuşmanın öncesinde çekilmiş.

Fotoğraf çekildiğinde Ramazan henüz başlamamıştı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, seçimlerin yenilenmesiyle mazbatası geri alınan Ekrem İmamoğlu’nun Ramazan ayında gizlice su içtiğini gösterdiği iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından Facebook’a 19 Mayıs 2019 tarihinde yüklenen fotoğraf bin kez paylaşıldı.

ekrem imamoglu ramazan iddia 1

Ancak fotoğrafın Ramazan ayında gizli gizli su içen Ekrem İmamoğlu’nu gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf 17 Nisan 2019 günü İmamoğlu mazbatasını aldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önünde yaptığı konuşmanın öncesinde çekilmiş.

Fotoğraf çekildiğinde Ramazan henüz başlamamıştı

İddiada kullanılan görsel Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını aldığı devir teslim töreni sonrasında yaptığı konuşmadan. Fotoğrafta İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önünde seçim otobüsü üzerinde yaptığı konuşmaya çıkmaya hazırlanıyor. Fotoğrafı European Pressphoto Agency fotoğrafçısı Sedat Suna 17 Nisan 2019 tarihinde çekmiş.

ekrem imamoglu ramazan orijinal 1

17 Nisan 2019 tarihinde seçim otobüsünde bulunan diğer bir fotoğrafçı Burak Kara’nın çektiği fotoğraflara da Getty Images üzerinden erişilebiliyor.

ekrem imamoglu ramazan burak kara min 1

2019 yılında Ramazan ayı ise 6 Mayıs’ta başlamıştı. Yani Ekrem İmamoğlu söz konusu konuşmayı yaptığı sırada Ramazan ayının başlamasına günler vardı.

diyanet 2019 dini gunler 1

Konu hakkında Teyit CHP’li kaynaklar ile görüştü

Teyit, fotoğrafı doğrulamak için 24 Mayıs 2019 tarihinde CHP yetkilileri ile iletişime geçti. Yetkili, İmamoğlu’nun görseldeki seçim otobüsünü 17 Nisan 2019 tarihinden sonra kullanmadığını söyledi ve o gün çekilmiş bir fotoğrafı da Teyit’e iletti.

imamoglu ramazan chp foto 1

Sonuç olarak ilgili fotoğraf 17 Nisan 2019 günü yapılan devir teslim sonrası İmamoğlu’nun yaptığı konuşmadan olmasına rağmen Ramazan ayında çekilmiş bir fotoğraf gibi yansıtıldığı için en yaygın 7 yanlış bilgi türünden hatalı ilişkilendirme ve bağlamdan koparma olarak sınıflandırılabilir.