Fotoğrafın Pençe-Kartal Operasyonu'ndan olduğu iddiası

Fotoğrafın Pençe-Kartal Operasyonu'ndan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel 15 Haziran 2020’den önce farklı iddialar eşliğinde paylaşılmış.

Görsel farklı zamanlarda Afganistan ve Libya’dan olduğu iddiasıyla da dolaşıma girmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Milli Savunma Bakanlığı, TSK’nın 15 Haziran 2020’de Irak’ın kuzeyine Pençe-Kartal Operasyonu’nu başlattığını duyurdu. Operasyonun başlamasının ardından sosyal medya kullanıcıları Pençe-Kartal etiketiyle bazı paylaşımlarda bulundu.

pence kartal harekat

Twitter’da bir kullanıcı tarafından tarafından operasyondan olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf 14 bin kişi tarafından beğenildi. Paylaşılan fotoğrafta bir patlamanın ardından havaya savrulan insanlar dikkati çekiyor. 

Ancak fotoğrafın 15 Haziran 2020’de başlayan Pençe-Kartal Operasyonu sırasında çekildiği iddiası doğru değil. Görselin nereden olduğu tam olarak bilinmese de bir süredir dolaşımda. Yani, fotoğraf eski tarihli.

Fotoğraflar operasyondan önce dolaşıma girmiş

Bahsi geçen görselin 15 Haziran 2020’den önce farklı iddialar eşliğinde dolaşımda olduğunu söylemek mümkün. Örneğin fotoğraf 9 Nisan 2020’de bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılmış.

pence kartal 1

Görsel farklı zamanlarda Afganistan ve Libya’dan olduğu iddiasıyla da dolaşıma girmiş. 14 Mayıs 2020’de Facebook’ta paylaşılan bir gönderide fotoğrafın Libya’dan olduğu ifade edilmiş. 30 Mayıs’taki başka bir gönderide ise görselin Libya’dan değil Afganistan’dan olduğu iddia ediliyor.

Bahsi geçen fotoğrafa ait görüntüler geçtiğimiz günlerde Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerilimin yaşandığı Karabağ’dan olduğu iddiasıyla paylaşılmaya başlandı. Teyit Azerbaycan, konu hakkında 23 Temmuz 2020’de yayınladığı analizde görüntülerin Afganistan Özel Kuvvetleri’ne ait eski tarihli görüntüler olduğunu ifade etti.

Operasyon çerçevesinde Irak’ın kuzeyinde bulunan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki 81 hedef imha edilmişti

Görselin akıbeti tam olarak bilinmese de 15 Haziran 2020’de başlatılan Pençe-Kartal Operasyonu'ndan aylar önce internette yer aldığını biliyoruz. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek olarak gösterilebilir.