Fotoğrafın Pelé’nin Maradona’nın mezarını ziyaret ettiğini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Pelé’nin Maradona’nın mezarını ziyaret ettiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş.

Fotoğrafın orijinaline stok fotoğraf sitelerinden ulaşılabiliyor.

Maradona’nın cenaze töreninde çekilen fotoğraflarda mezar taşlarının farklı olduğu görülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafın, 25 Kasım’da hayatını kaybeden ünlü futbolcu Diego Armando Maradona’nın mezarını ziyaret eden ünlü futbolcu Edson Arantes do Nascimento, namıdiğer Pelé’yi gösterdiği iddia edildi. Görsel hakkında yılın fotoğrafı olabileceği yorumları da yapıldı

iddia paylasim maradona pele

Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş

Görseli tersine aradığımızda, orijinaline ulaşabiliyoruz. Orijinal fotoğraf, cenaze hizmetleri veren firmaların internet sitelerinde de sıkça rastlanan bir stok fotoğraf. İddia konusu görselin bu fotoğrafın üzerine futbolcu Pelé’nin suratı eklenerek oluşturulduğu açıkça belli oluyor.

kapak pele maradona mezar ziyareti

Maradona’nın mezarı farklı

Maradona'nın 27 Kasım’da gerçekleşen cenaze töreninden birçok kare basına yansıdı. Aile mezarlığından gerçekleşen törende çekilmiş fotoğraf ve videolarda mezar taşlarının iddia konusu görseldeki gibi olmadığı görülüyor. 

mezarlik foto haber

Kaynak: Fotomaç

Arjantinli futbolcu Diego Armando Maradona, 25 Kasım günü Arjantin'de kalp ve akciğer sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. Maradona, sadece aile bireyleri ve yakın çevresinin katılımıyla düzenlenen bir cenaze töreni ile Bella Vista aile mezarlığında toprağa verildi. Pelé ise üzüntüsünü Twitter üzerinden paylaştığı “Ne üzücü bir haber. Ben mükemmel bir arkadaşımı, dünya bir efsaneyi kaybetti. Söyleyecek çok şey var ama şimdi Tanrı ailesine güç versin. Umarım bir gün gökyüzünde birlikte top oynayabiliriz” sözleriyle dile getirdi.