Fotoğrafın Papa'nın Rothschild'in elini öptüğünü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Papa'nın Rothschild'in elini öptüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

26 Mayıs 2014 tarihli fotoğrafta Papa, soykırımdan sağ kurtulan Eliezer Grynfeld isimli bir kişinin elini öpüyor.

Görüşmedeki bir videodan da kişinin Grynfeld olduğundan emin olunabiliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Papa Francis’in iş adamı Rothschild’in elini öptüğü sırada çekildiği iddia edildi. Burhan Kuzu tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf bine yakın insan tarafından beğenildi.

Uzun süredir internette dolaşımda olan fotoğraf, Facebook’taki “Osmanlı-Diriliş” isimli sayfa tarafından 2016 yılında yayınlandı ve şimdiye kadar 4 binden fazla kullanıcı tarafından paylaşıldı.

burhan kuzu papa rothschild

Ancak, fotoğrafın Papa Francis’in Rothschild’in elini öptüğünü gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın, Papa’nın 26 Mayıs 2014’te Kudüs’teki Yahudi Soykırımı kurbanları için yapılan “Yad Vashem” anıtını ziyareti sırasında çekildiği görülebiliyor. Papa’nın elini öptüğü kişi ise Ssoykırımdan sağ kurtulmayı başaran Eliezer Grynfeld isimli bir Musevi. Yapılan bir Google aramasıyla da Grynfeld'in başka fotoğraflarına ulaşılabiliyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve İsrail Başbakanı Netenyahu’nun da Papa’ya eşlik ettiği gezide Papa’nın Yahudi Soykırımından sağ kurtulan başka insanların da elini öptüğü görülebiliyor.

papa yahudi soykirim

papa soykirim el optu

İsrail Başbakanlığı’nın hesabı tarafından 26 Mayıs 2014’te YouTube’a yüklenen bir videoda da Papa’nın elini öptüğü Soykırım gazisiyle yaptığı sohbeti izlemek mümkün.

Fotoğraf daha önce yabancı kaynaklarda fotoğraftaki kişinin iş adamı David Rockefeller olduğu iddiasıyla da paylaşılmış, doğrulama sitesi Snopes tarafından yayınlanan analizle doğru olmadığı belirtilmişti.

Güncelleme: 26/12/2017

Soykırım’dan sağ kurtulmayı başaran Eliezer Grynfeld'in ismi eklendi.