Fotoğrafın Papa’nın Erdoğan’ı alnından öptüğünü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Papa’nın Erdoğan’ı alnından öptüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Uzun bir süredir sosyal medyada dolaşan ve yaygın bir biçimde paylaşılan fotoğrafta, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı alnından öptüğü iddia edildi. Bir Facebook kullanıcısı tarafından 6 Şubat 2018’de paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 124 bin 600’ün üzerinde kişi tarafından paylaşıldı.

Ancak bahsi geçen görüntünün montaj olduğu ve iki farklı fotoğrafın birleştirilmesi sonucu oluşturulduğu görülüyor.

erdoğan papa1

Görüntü iki fotoğrafın birleştirilmesi sonucunda oluşturulmuş

Görüntünün Papa Francis’i içeren kısmı 27 Mart 2013 günü Vatikan’da çekilen bir fotoğraftan alınmış. Andrew Medichini tarafından çekilen fotoğrafta Papa Francis’in St. Peter Meydanı’nda kalabalık arasında kendisine uzatılan bir bebeği alnından öptüğü an objektiflere yansıyor.

papa erdogan cocuk 1024x757

Görüntünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı içeren kısmı ise 27 Ekim 2013’te Van’ın Özalp ilçesinde çekilmiş bir fotoğraftan alınmış. Erdoğan, 1979 yılında ilçede bulunduğu sırada konuk olduğu bir ismin evine bu ziyaretinde de gitmiş ve bu sırasında birkaç fotoğraf çekilmiş.

basbakan van ozalp 47 1024x680

Montajlanan görüntüde kullanılan fotoğrafın orijinalinde yaşlı bir kadının Erdoğan’ı alnından öptüğü görülüyor.

basbakan van ozalp 48 1024x647

Sonuç olarak iki fotoğrafın montajlanarak birleştirilmesi sonucunda iddiaya konu olan görüntünün hazırlanmış olduğunu ve dolayısıyla fotoğraf üzerinden dile getirilen iddianın doğru olmadığını söylemek mümkün.

Montajlanan görüntünün paylaşıldığı gönderide ek olarak yer verilen videonun ise 26 Mart 2017 tarihinde çekildiği görülüyor. Videoda Erdoğan, Avrupa Birliği’ne atıfta bulunarak “Haçlı ittifakının Papa’nın huzurunda bir araya geldiği” iddiasında bulunuyor.