Fotoğrafın Pakistan’da “poşetlerle” taşınan doğalgazı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Pakistan’da “poşetlerle” taşınan doğalgazı gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Pakistan'ın Karak bölgesinde doğalgaz evlere plastik poşetlerle taşınıyor.

Yerel halkın taşıdığı doğalgaz evsel ihtiyaçlar için kullanılıyor.

Sosyal medyada yer alan görsellerde Pakistan’daki bir bölgede doğalgazın poşetlere doldurularak taşındığı iddia edildi. Alışılmışın dışındaki bu görseller internette pek çok espri ve tartışmaya da yol açtı. 

dogalgaz pakistan

Anahtar kelimeler kullanılarak yapılan aramada Anadolu Ajansı’nın bir haberine rastlıyoruz. Görsellerin Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletindeki Karak bölgesinden olduğunu söylemek mümkün. Banda Davud Şah kasabasında, devasa balonları anımsatan poşetlere doğalgaz dolduruluyor.

Zengin doğalgaz ve petrol kaynaklarıyla bilinen bölgede, halkın doğalgaza erişimi için bir rafineri ya da dolum tesisi bulunmuyor. Doğalgaz boru hattına bağlı barakalarda kompresör yardımıyla torbalara doldurulan gaz, birkaç saatlik evsel yakıt olarak kullanılabiliyor

aa dogalgaz balon

Plastik torbalar içinde taşınan doğalgaz dünyadaki farklı haber sitelerine de konu olmuş. Balonların taşındığı anlara dair görüntüler de internette mevcut. 

Tehlikeli olan bu dolum ve taşıma işlemi en ufak bir hata anında patlama riskiyle karşı karşıya. Yetkililer olayın araştırılması talimatını da vermiş; güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle uygulama yasaklanıp çeşitli cezalar da getirilmiş. Fakat yoksullukla mücadele eden bölgede yüksek fiyatlar ve doğalgaza erişim sorunları nedeniyle getirilen yaptırımların sadece göstermelik olduğu söyleniyor.